foto: Robert Sullivan / Flickr/F-22 Raptor
Konflikt na Ukrajině lze maximálně považovat za kvazimoderní záležitost. Občanská válka v Sýrii přinesla i jiné správné, matoucí a diskutabilní poznatky.
Válka na Ukrajině beze sporu hýbe celým západním světem a vojenskými doktrínami všech zemí, ale jako moderní konflikt ji rozhodně nelze označit. Z hlediska vývoje zbraní hrají hlavní roli především bezpilotní prostředky (UAV). Aktuálně nemá ani jedna strana relevantní a množstevní obranu proti dronům. Zbrojní firmy na situaci pochopitelně reagují v podobě třeba Tridonu Mk2 od švédského Saabu nebo Rheinmetall se svým Skyrangerem a aplikací na osvědčené nebo zcela nové podvozky svých výrobků, případně na Leoparda od KNDS.
Chašam jako memento Ukrajiny
Druhým hybatelem jsou jednoznačně přenosné protipancéřové nebo protivzdušné systémy (ATGM, MANPADS) jako Javelin či Starstreak. Problém je ovšem v tom, že dva klíčové faktory moderních armád jsou v pozadí. Jedná se o letectvo a řízené střely. Rusko i přes jasnou početní převahu doposud nezískalo nadvládu ve vzduchu. Důvodů je víc. Nejmodernější letadla jako Su-57 se nad Ukrajinu neodvažují a moderní MANPADS způsobily katastrofu mezi ruskými vrtulníky a bitevníky. Sílící ukrajinská PVO v čele s Patrioty nebo NASAMS vede Kreml k pasivitě.

Obě strany mají velmi málo kvalitních řízených střel. Příkladem z opačného pólu mohou být ATACMS. Ve chvíli, kdy je mají Ukrajinci k dispozici, dělají mezi Rusy pěknou paseku. Totéž německé Taurusy nebo francouzské SCALPy. Boje proto mnohem víc připomínají poziční první světovou válku. MBT se staly lovnou zvěří pro UAV a drony ve vzduchu prostě dominují. Kreml disponuje zhruba 20 stealth letouny Su-57. Washington jich má nižší stovky a to nepočítáme třeba F-22. USA pochopitelně disponují velkým množstvím řízených raket, což se mj. teď ukázalo v rámci pomoci Izraeli napadenému hnutím Hamas. Americká letadlová loď je během několika dnů vysypala v izraelském přístavu. Sílu Američanů poznali Rusové v bitvě o Chašam.
Bitva o Chašam proběhla v únoru 2018 za účasti velkých sil syrské armády Bašára Asada, které byly doplněné ruskými žoldáky z Wagnerovy skupiny. Střet se uskutečnil poblíž Conocových polí v Dajr az-Zauru, bohatých nalezišť ropy, které chtěl Asad získat zpět. V prostoru mělo základnu několik desítek amerických vojáků speciálních sil a SDF, kteří fungovali jako předsunutá hlídka. Podle serveru 1945 začal bitvu u Chašamu nevyprvokovaný útok Wagnerovců na Američany. Pentagon neprodleně volal do Moskvy, která se skřípěním zubů popřela účast. Američané asi byli dost důrazní.

Washington dal neprodleně zelenou k masivnímu leteckému útoku. Jednalo se o nejsilnější konvenční nasazení Američanů od Druhé války v Zálivu v roce 2003. USAF použily F-15, F-22, AC-130, B-52, vrtulníky AH-64 Apache a UAV MQ-9 Reaper. Použito bylo i dělostřelectvo. Během hodiny byly zabity stovky syrských vojáků a Wagnerovců. New York Times zveřejnil uniklé nahrávky Syřanů a Rusů. Ti byli z americké odpovědi naprosto v šoku. Drtivá většina vybavení útočící armády byla zničena včetně značného množství ruských T-72. Přeživší později vyprávěli o traumatu z toho, s čím se setkali. Vůbec totiž nedošlo k pozemnímu střetu.
Chašám modernější než Ukrajina
Je naprosto jasné, že Prigožina měl v té době Putin pevně pod kontrolou a útok nebyl náhodný. Stejně tak je jasné, že si Rusové v Sýrii testovali modernizovanou techniku. Nasadili Ka-52 Alligator nebo Su-57. Letadlová loď Admirál Kuzněcov si přímo uřízla ostudu. Kreml však zřejmě své působení vyhodnotil pozitivně a pustil se do Ukrajiny s tím, že západ nebude reagovat jako u anexe Krymu. Přepočítal se. Kremlu po Chašamu zbyly oči pro pláč. Američané dokonale předvedli svou konvenční sílu a Moskva jasně viděla, že i přes investice do armády je hodně pozadu. Nechala prostě Wagnerovce zlikvidovat.
Moskvě proto při útoku na Ukrajinu nezbylo klasicky nic jiného, než blafovat s jadernými zbraněmi, jenže tato taktika začíná být neúčinná. Rusové nejsou sto čelit F-35, modernizovaným F-16 nebo F-15. Konflikt na Ukrajině je nepostavil před moderní zbraně, přesto nejsou sto ho vyhrát. Chašám ukázal, jak vypadá moderní konflikt. Rusové tak na sebe jen prozradili, že se ho nejsou schopni zúčastnit. Kreml to zřejmě tušil a od začátku konfliktu na Ukrajině vyhrožuje nukleární válkou, aby nakonec klesl ke spojenectví se Severní Koreou.
Tagy