Ukrajina dostane z Francie 78 houfnic CAESAR a monsieur Putin dar k 2. výročí své třídenní operace

Ukrajina dostane z Francie 78 houfnic CAESAR a monsieur Putin dar k 2. výročí své třídenní operace
Autor fotografie: Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Nasazení CAESARu na Ukrajině v roce 2022
20 / 01 / 2024, 06:00

Francie dodá Ukrajině 78 samohybných houfnic CAESAR (Camion équipé d'un Système d'artillerie) ráže 155 mm. Tyto samohybné houfnice na Ukrajině již působí a velmi se osvědčily. V roce 2026 přijdou také do výzbroje AČR.

V KNDS, resp. francouzské zbrojovce NEXTER, která je součástí konzorcia spolu s německou společností KMW, zkrátili dobu výroby jedné samohybné houfnice CAESAR na polovinu – z 30 na 15 měsíců. Současně ministr Lecornu oznámil, že do konce ledna navýší produkci 155mm dělostřeleckých nábojů, a to z 2000 na 3000 kusů měsíčně. Cílem je primárně podpora Ukrajiny, a francouzskou pomoc proti ruské agresi potvrdil nedávno i prezident Emmanuel Macron. Po podpisu dvoustranné bezpečnostní dohody má Ukrajina obdržet přibližně čtyřicet střel vzduch-země SCALP-EG. Tato vojenská podpora Ukrajině hraje klíčovou roli při posilování ukrajinských obranných schopností.

Ukrajinská armáda již obdržela a na frontě nasadila celkem 49 samohybných houfnic CAESAR ráže 155 mm. V roce 2022 jich 18 darovala Francie – ty pocházely přímo z výzbroje francouzské armády. Kyjev objednal dalších 12 u společnosti Nexter, a i ty byly s ohledem na potřebnou rychlost dodávek poskytnuty z výzbroje francouzského dělostřelectva. Současně Dánsko přispělo 19 svými kusy, které měli ve Francii objednané – v tomto případě šlo o houfnice na podvozku TATRA 8x8, tedy o příbuznou verzi té, kterou v roce 2021 zakoupilo Ministerstvo obrany pro Armádu České republiky.

Samohybná houfnice CAESAR byla oficiálně představena v roce 2008. Vozidlo na podvozku 6x6 (Renault Sherpa, Unmog U2450L) nebo 8x8 (TATRA 817) je vybaveno kanónovou houfnicí ráže 155 mm s délkou 52 ráží a vyznačuje se vynikající strategickou i taktickou mobilitou vhodnou pro různé operační scénáře. Hlavní zbraň ráže 155 mm se vyznačuje prodlouženým dostřelem, který umožňuje vystřelovat projektily na vzdálenost od 4,5 do 42 km. Kapacita vezené munice se pohybuje od 18 projektilů a záleží na uspořádání podvozkové platformy. Poloautomaticky nabíjený kanon je vybaven hydraulickým systémem elevace a v případě poruchy hydrauliky má ruční ovládání.

CAESAR může fungovat autonomně nebo být integrován do dělostřeleckých systémů velení a řízení (v případě Armády České republiky půjde o systém řízení palby dělostřelectva ADLER). Flexibilitu nasazení systému CAESAR zvyšuje možnost jeho přizpůsobení různým podvozkům podle požadavků zákazníka. Systém CAESAR byl nasazen v různých regionech včetně Afghánistánu, Mali, Libanonu, Iráku, Sýrie, oblasti Sahelu, Blízkého východu a východní Asie. Bylo vyrobeno více než 300 kusů, které používá několik zemí, včetně Francie, Indonésie, Thajska a Ukrajiny.

CAESAR Task Force Wagram na irácko-syrské hranici v roce 2018

V listopadu 2023 byl v táboře Canjuers francouzskými pozemními silami (Armée de Terre), Generálním ředitelstvím ozbrojených sil (Direction Générale de l'Armement) a výrobcem KNDS založen Klub CAESAR. Jeho cílem je propagovat rodinu systému CAESAR a přispívat k posílení interoperability mezi francouzskou armádou a armádami ostatních uživatelů a také sdílet provozní zkušenosti. Bude také poskytovat užitečnou zpětnou vazbu francouzské armádě a společnosti Nexter, která je součástí KNDS, s cílem systém dále rozvíjet. Součástí klubu je kromě Francie také Belgie, Česká republika, Litva, Thajsko, Saúdská Arábie a Ukrajina.

Zdroj: KNDS, Ministère des Armées, Army Recognition

Tagy článku