Ukrajina se stává kolbištěm zbrojovek. Nový Lynx přijde ještě letos.

Ukrajina se stává kolbištěm zbrojovek. Nový Lynx přijde ještě letos.
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Lynx KF31
27 / 10 / 2024, 09:45

Německý Lynx je na globálním trhu aktuálně nejnovější bojové vozidlo pěchoty. Rheinmetall zjevně volí velmi agresivní obchodní politiku, protože intenzivně buduje továrny přímo na Ukrajině.

IFV Lynx KF31 bylo nabídnuto i České republice, ta nakonec zvolila švédský CV90. Volba na vozidlo od BAE Systems padla primárně ze dvou důvodů. Jednak je obrněnec prověřený v boji, což Lynx není, a nemá bezosádkovou věž. U německého stroje obecně panují obavy z hlediska ochrany v kombinaci právě s věží bez osádky. Příliš velká míra elektroniky a větší pravděpodobnost vyřazení z provozu po jeho zásahu. Staří tankisté jako jeden muž nejvíce napadají právě tento faktor. Dojde-li k vyřazení věže, ať už z jakéhokoli důvodu, stává se obrněnec pastí pro operátory. Jednak nejde hlavní zbraň manuálně ovládat a navíc osádka zcela ztrácí přehled na bojišti, protože věž nemá průlez. 

Velká váha Lynx KF31

 

Může se to zdát jako marginálie, ale stroj může mít motory zcela v pořádku, ale velitel IFV je takřka slepý. Na CV90 může vylézt z věže a má alespoň základní přehled o bojišti a rozdíl mezi průlezem v trupu může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Pokud dojde k poruše hlavní automatické stanice obrněnce, osádka prakticky musí vozidlo opustit. Tolik asi k argumentům proti Lynxu. Jenže vývoj nelze zastavit. Aktuálně i KNDS vyvíjí nový MBT s bezosádkovou věží a automatickým nabíjením. Příčina je jednoduchá, Leopard 2A8 už se blíží svojí váhou sedmdesáti tunám, s přídavným pancířem je překonává, a to už je prostě moc. 

I když má Lynx bezosádkovou věž, i v základní verzi KF31, která zřejmě poputuje na Ukrajinu, váží až 38 tun. Jen pro porovnání ruské BMP-3 se nedostane přes dvacet tun a M2 Bradley nebo německý Marder nejdou přes třicet tun. Ale moderní britský Ajax je schopen dosáhnout váhy 42 tun s přídavným pancéřováním a CV90 je na tom podobně. Tato metrika se prakticky blíží váze některých ruských MBT. Nutno ovšem podotknout, že z Lynxu se pomalu stává jedna z nejuniverzálnějších platforem vůbec. Rheinmetall na Eurosatory 2024 avizoval, že Lynx dostane špičkovou věž Skyranger a stane se z něj nástroj protivzdušné obrany. Totéž provedl s podvozkem Leopard 2

Pancíř Lynxu by měl odolat střelbě z 30mm automatického kanonu, Rheinmetall se celkově zaměřil na ochranu osádky a šestičlenného výsadku u KF31. Jeho aktuálně největší konkurence je CV90 a spekuluje se o tom, že ochrana Lynxu překonává tu u švédského vozidla. Pasivní pancéřování se dá doplnit systémy aktivní ochrany, dá se předpokládat instalace izraelské APS Trophy. Z hlediska ochrany lze dále uvést systém rychlého zatemnění, tedy maximální snížení radarové signatury. Navíc má Lynx akustický systém lokalizace střely a pochopitelně senzor laserového zaměření. Zatímco Švédové volí u svého CV90 40mm rychlopalný kanón, AČR zvolila 30 mm, u Lynxu lze podle Daily Wrap zvolit kanón ráže 30 nebo 35 mm. A navíc má dvojité odpalovací zařízení pro izraelské ATGM Spike-LR

Skyranger na podvozku Leopard

Nejen Lynx, ale i CV90

 

Spike-LR jsou střely typu vystřel a zapomeň, takže Lynx může po odpalu okamžitě zmizet, což třeba M2A2 Bradley s TOW-2B nemůže. Dojezd na 900 litrů nafty je 500 kilometrů s maximální rychlostí 70 kilometrů za hodinu. Ochrana proti IED a tedy i minám je již samozřejmost. V roce 2018 byla představena varianta KF41, která může mít hmotnost neuvěřitelných 50 tun, tedy překonává prakticky všechny ruské MBT. Tento stroj již přepraví osm členů výsadku a výkon motoru je 1 140 koní. Existuje i prototyp s věží Leonardo HITFACT Mk II a dělem ráže 120 mm. 

Rheinmetall podle EADaily buduje na Ukrajině čtyři továrny na výrobu KF-51, Lynxu a dalších zařízení. Situace začíná být jasná, ať dopadne konflikt s Ruskem jakkoli, z Ukrajiny se zřejmě stane nárazníkové pásmo proti Kremlu a snaha ji vyzbrojit nebude jen ze strany Kyjeva, ale zvenčí. CV90 je na Ukrajině ve své nejmodernější variantě, do konce letošního roku má být dodáno prvních deset Lynxů. Zbrojovky budou nepochybně projevovat snahu získat velký zbrojní trh pro sebe. A Lynx potřebuje stejnou reklamu jako mají Gepardy, M2 Bradley nebo třeba Strykery. Takže je třeba ho poslat co nejdříve do boje, to se také nepochybně v roce 2025 stane. 

Tagy článku

-->