Brzy bude jedno, jestli je Ukrajina v NATO, nebo ne

Brzy bude jedno, jestli je Ukrajina v NATO, nebo ne
Autor fotografie: AeroVironment / Public domain|Popisek: Switchblade
03 / 01 / 2025, 12:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že třicet procent vybavení používaného ukrajinskou armádou za rok 2024 bylo vyrobeno v napadené zemi. Kromě UAV a Bohdan už se jedná o ińvestice BAE Systems, Rheinmetallu nebo třeba AeroVironment.

Ukrajinci jednoznačně slaví úspěch se svými samohybnými houfnicemi Bohdana, již někdy v říjnu překročili počet jednoho milionu vyrobených dronů. Úspěšné jsou přenosné protipancéřové systémy (ATGM) Stugna-P, celá řada lehkých obrněných vozidel a modernizační procesy exsovětských zbraňových systémů. Kyjev si vyrábí 155mm munici sám, ale je limitovaný nedostatkem materiálu. A v neposlední řadě je třeba zmínit investice západního vojensko-průmyslového komplexu v čele s giganty jako jsou německý Rheinmetall, britský BAE Systems a americký výrobce UAV AeroVironment. 

Bohdana, Stugna-P a Switchblade od AeroVironment

 

Kyjev hodně investuje do robotizace armády, kdy nedávno provedl první útok pouze za použití pozemních bezpilotních prostředků. A úspěšný. WPtech uvádí, že Ukrajinci již aktuálně testují párování mikrodronů s bojovými vozidly. To znamená prakticky možnost využití i lehce pancéřovaných prostředků s kanóny k palbě na nepřítele v první linii. Pochopitelně i s výhodami průzkumu. Tyto technologie jsou na západě zatím v plenkách, Kyjev už je testuje v bojových podmínkách. Podobně se země snaží vyvinout vlastní balistické rakety Hrim-2, střely s plochou dráhou letu Trembita nebo hybrid UAV a balistické střely Palianytsia.

Jednoznačně největším úspěchem ukrajinské výroby je samohybná houfnice Bohdana na podvozku Tatra. Produkce by měla podle Army Recognition být až dvacet vozidel za měsíc. To je neuvěřitelně vysoké číslo vzhledem k tomu, že Bohdana splňuje veškerá moderní kritéria současných kolových houfnic. A to včetně třeba systémů elektronického boje, které západní komplety nemají. V souvislosti s tím Business Insider uvádí vyjádření Volodymyra Zelenského, že Ukrajina měla 30 % vojenského vybavení použitého na bojišti v roce 2024 z domácí produkce. Přesto je Ukrajina nadále plně závislá na pomoci ze západu. 

Podle Defence Express podepsal v září 2024 Kyjev dohodu s americkou společností AeroVironment o lokalizaci výroby jejich sebevražedných dronů Switchblade. Přeloženo to znamená, že firma bude přímo působit na území Ukrajiny. S největší pravděpodobností bude kompletace potulující se munice probíhat přímo na Ukrajině, kde budou zároveň působit američtí instruktoři. AeroVironment se přímo na svých stránkách chlubí podporou Ukrajiny a celé Severoatlantické aliance. Drony Switchblade působí v řadě variant na bojišti již od roku 2022. Přišly velmi záhy po tureckých Bayraktarech TB2, ale narozdíl od nich zůstaly. 

Lynx

BAE Systems, Rheinmetall a tichá cesta do NATO

 

Podobně si začínají na Ukrajině zajišťovat pozice BAE Systems. Ti si na Ukrajině zajistili servis darovaných lehkých děl L119, ale podle KI se především jednalo o obnově průmyslové základny na Ukrajině za pomoci britského giganta. Britské firmy jasně deklarovaly své investice na Ukrajině. Všichni v zásadě ovšem následují německý Rheinmetall, který na Ukrajině otevírá čtyři továrny, které by již v této chvíli měly předávat prvních deset moderních bojových vozidel Lynx. Z hlediska mechanizovaných sil se bude jednat o jasně nejmodernější obrněnec na Ukrajině, snad akorát s výjimkou švédských CV90

Tyto investice jsou možná výmluvnější než veškerá jednání o míru a spekulacích o členství Ukrajiny v Evropské unii. Firmy v napadené zemi neinvestují jen proto, aby podpořily její válečné úsilí, ale také kvůli expanzi na kdysi ruské trhy. Nic z toho by se nepochybně nedělo, pokud by Ukrajina měla padnout, či by ji měl západ opustit. Investice Rheinmetallu je opravdu velká a je vrcholem ledovce pomalého a nadcházejícího zapadání Ukrajiny do evropských struktur. To jsou pro Putina mnohem horší zprávy než jakákoli diplomatická jednání a jsou mnohem kategoričtější než cokoli jiného. Ukrajinská armáda bude brzy z hlediska struktury armádou NATO, ať se to Putinovi líbí, nebo ne. Stejně jako obyvatelstvo bude nenávidět Rusko a na hranicích bude tím pádem mít dalšího zavilého nepřítele.


 

Tagy článku

-->