Ukrajina: Nejmodernější ruský tank T-90M hoří i po zásahu levnou protitankovou střelou AT4

Ukrajina: Nejmodernější ruský tank T-90M hoří i po zásahu levnou protitankovou střelou AT4
Autor fotografie: Tuchačevskij, CC BY-SA 4.0|Popisek: T-90M na přehlídce v roce 2021
17 / 01 / 2023, 13:00

Nejmodernější ruský tank T-90M se může pochlubit vrstveným pancířem, který chránící věž a korbu. Navíc je tu reaktivní pancéřování Relikt, schopné významným způsobem snížit účinnost protipancéřových střel APFSDS. Čelo vozidla žádný v současnosti používaný projektil, kterým disponuje ukrajinská armáda, zřejmě nemůže probít. Tank disponuje systémem protiopatření Štora-1, tedy infračervenými rušičkami, laserovými varovnými přijímači a vrhači zadýmovacích granátů. Pořizovací cena tanku je odhadována na přibližně 5 milionů dolarů. Přesto jej dokáže vyřadit protitanková střela AT4 v hodnotě 1480 dolarů. Video publikoval twitterový účet WhereisRussiaToday.

Nedávno jsme zmínili nadšení, které do ruských médií sdělovali velitelé tanků T-90M, kteří srovnávali jejich schopnosti a vybavení se starými vozidly T-72. Nadšení nikoli nepodobné spokojenosti, kterou zažívá řidič, který přesedne ze 40 let starého automobilu do moderního vozu. Tank T-90M je přitom nepochybně pokrokový i ve vztahu k verzi T-90 (původně označované T-72BU), ale i pozdější variantě T-90A se svařovanou věží, což je de facto do ruské služby zařazená exportní verze T-90S.

Tank T-90M (Proryv-3) byla veřejně představena v roce 2017. Kromě vyšší odolnosti se vyznačuje především vylepšeními nově tvarované věže, systémem řízení palby Kalina, novým zaměřovačem střelce Irbis-K, čtyřmi kamerami, které veliteli poskytují přehled o situaci v plné 360° škále kolem tanku.

Mnoho bylo napsáno o vylepšeném hlavním kanónu 2A82-1M ráže 125 mm, které T-90M sdílí s dnes již spíše vysmívaným projektem T-14 Armata. Vylepšení doznal také automatický systém nabíjení, kromě karuselového zařízení známého z tanků T-72, je zde také tzv. pultové automatické nabíjecí zařízení pro podkaliberní náboje Vakuum uložené ve skříni na zadní části věže.

Superlativa, specifikace, chvála posledních výkřiků ruských technologií. Ovšem jedna z prvních doložených bojových ztrát T-90M byla způsobena švédskou protitankovou bezzákluzovou zbraní Carl Gustaf ráže 84 mm (AT4), která je ve výzbroji švédské nebo americké armády (pod označením M136) od počátku 80. let. Žádný tank není nezničitelný a vždy záleží na způsobu jeho nasazení, na vycvičenosti osádky, na podpoře, které se obrněncům dostane od ostatních druhů vojsk, na situaci a na schopnostech protivníka využít prostředků, které se nabízejí. Celkem podle otevřených zdrojů přišla ruská armáda zatím o devět kusů tanků T-90M (a o dašlích 30 T-90A a 3 T-90S, které Rusko zřejmě "ukradlo" Indii, pro níž jsou vyráběny).

Tarasnice AT4 je variantou zbraně Carl Gustaf ráže 84 mm, která je ve verzi M3a i ve výzbroji Armády České republiky, u 601. skupiny speciálních sil a u 43. výsadkového pluku. Zbraň o hmotnosti 8,5 kg má maximální dostřel 1100 m. Pro zničení moderního hlavního bitevního tanku jako je T-90M je třeba notná dávka štěstí a zásah do hůře chráněného místa vozidla.  

Zdroj: WhereisRussiaToday (Twitter), military-today.com, bulgarianmilitary.com, oryxspioenkop.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace