Autor fotografie: Rawpixel|Popisek: Ilustrační foto
Útok na nemocnici v Kyjevě pobouřil prakticky celý svět, který se obrací proti agresorovi. Řízená střela s plochou dráhou letu byla poslána na civilní cíl. Je otázkou zda jde o nízkou kvalitu střely nebo záměr.
Počet obětí otřesného útoku dosud není zcela jasný, ale nepochybně je v nižších desítkách mrtvých a vyšších desítkách zraněných. V sutinách zůstalo uvězněno mnoho lidí a čísla ještě nejsou konečná. Zdá se až zvrácené, že by Rusko útok provedlo úmyslně. Ale stále se jedná o řízenou střelu uprostřed civilní kyjevské zástavby. Financial Times uvádí, že Ch-101 používá západní komponenty a používá silnou argumentaci, že i přes sankce se součástky dostávají do Ruska. Jednou z možností zásahu nemocnice je nízká kvalita ruských součástek v hlavici, protože není jasné, zda byly ty západní její součástí.
Ruská produkce střel s plochou dráhou letu Ch-101
Podle amerického deníku vyrábí Rusové aktuálně osmkrát více střel Ch-101 než před válkou. Američané tvrdí, že raketa obsahuje přes padesát komponent vyrobených v zahraničí. Ruští zbrojaři začali nakupovat špičkové nevojenské technologie na západě s tím, že je implementují do svých raket. A podle FT analýza ukrajinské prezidentské kanceláře, která se týkala Ch-101, z ledna 2024 odhalila 16 součástí hlavice ze západu. Dvě švýcarské a zbytek z USA od výrobců Texas Instruments, Analog Devices nebo i Intel. Všechny měly být pro civilní využití. Dovoz měl být proveden přes Čínu.
Na celé záležitosti jsou klíčové tři věci. Jednak zajistit sankce na součástky pro civilní účely je prakticky nadlidský úkol a s tím souvisí i faktor kvality těchto komponentů. Jsou nevojenské a nejsou určené do bojových podmínek. Spolehlivost střely může být snížena jen tímto faktem. Navíc samotná analýza prezidentské kanceláře vlastně potvrzuje účinnost sankcí. Počet západních součástek se snížil z padesáti na šestnáct a navíc žádná z nich zřejmě není vojenské výroby. A v důsledku toho přichází třetí faktor a tím je, že se ve střele Ch-101 nachází 34 ruských a tím pádem vlastně neoriginálních komponentů.
Vzhledem k dlouhodobým ruským potížím s nahrazením špičkové západní elektroniky je nasnadě otázka, jakou kvalitu vlastně současné řízené střely mají. Je vysoká pravděpodobnost, že třeba inerciální navigační systém, který Ch-101 obsahuje, byl původně založený na západní technologii. Je nepravděpodobné, že by ho Rusové dokázali jen tak nahradit. Navádění je zpřesňováno pomocí ruského satelitního systému GLONASS. Jenže pokud selže inerciální navádění, je GLONASS u této střely zřejmě k ničemu. Ve skutečnosti mohl být zásah nemocnice způsoben, a to Rusy v žádném případě neomlouvá, prostě jen nekvalitním naváděním střely díky mizerné technologii.
Již před válkou byla ovšem přesnost navádění rakety zpochybňována a to má střela s plochou dráhou letu Ch-101 ještě navíc další speciální ruský systém TERCOM, který má zajišťovat let po stanovené trase vzhledem k terénu. A aby toho nebylo málo, hlavice obsahuje elektro-optický systém navádění pro závěrečnou fázi letu. Ten vlastně posílá operátorovi snímky povrchu a umožňuje mu kontrolu dopadu střely. A zrovna obecně optika je jedním z největších ruských problémů po uvalení sankcí. Navíc je tu ještě jedna záležitost. Kreml zdvojil zdvojil váhu bojové hlavice na úkor paliva. Další možná příčina zásahu nemocnice. V každém případě se bavíme o úplně jiné střele, než byla na počátku války, akorát stále nese jméno Ch-101.
Kromě Ch-101 taky UAV Šáhid a Mohajer z civilních komponentů
Z hlediska civilních komponentů se pochopitelně již nejedná o žádnou novinku. Institute for science and international security zveřejnil poměrně rozsáhlou studii o íránských UAV Šáhid-136, Šáhid-131 nebo Mohajer-6. Ty jsou dodávány do Ruska nebo přímo tam vyráběny pod označením Geran. Jsou plné čínských civilních komponentů. Ať je ovšem kvalita ruských Ch-101 jakákoli, útok na nemocnici je zcela neomluvitelný. Jenže ona je celá vojenská agrese vůči Ukrajině naprostým zločinem. Rusko se ovšem snaží útok popřít, jako vždy. Oni nic, oni muzikanti.