Ukrajina posílí proti Rusku i na nebi. Může dostat až několik desítek MiGů-29

Ukrajina posílí proti Rusku i na nebi. Může dostat až několik desítek MiGů-29
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MiG-29
01 / 03 / 2022, 13:00

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal státy EU o poskytnutí bojových letounů, aby Ruskem napadený stát posílil i ve vzduchu.

Ukrajina zatím úspěšně vzdoruje ruské invazi, potřebuje však také posílit ve vzduchu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oficiálně požádal EU o dodání stíhacích letounů. A podle všeho ukrajinská snaha dopadne na ukrajinskou půdu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell totiž prohlásil, že Ukrajině budou bojové letouny dodány. Podle Borrella se žádost týkala strojů ještě ze sovětské éry, zejména MiG-29, Su-27, Su-24 a Su-25. 

Pokud by se dodávky realizovaly a letouny dodaly země jako například Polsko, Bulharsko či Slovensko, mohla by Ukrajina posílit až o 52 MiGů-29 a 8 Su-25. Server The Drive uvedl, že může jít dokonce až o 70 strojů celkem. Výhodou zmíněných letounů je, že ukrajinští piloti se na ně nemusí dlouho přeškolovat, mají s nimi vlastní zkušenost, protože je sami provozují, takže adaptační proces by měl proběhnout velmi rychle. 

V současné době má Ukrajina ve výzbroji 68 MiGů-29. Dále má k dispozici 45 stíhačů Su-27, tedy strojů určených k vybojování vzdušné nadvlády.

Borrell potvrdil, že Kuleba požadoval takové letouny, s nimiž ukrajinští piloti budou schopni bez problémů létat. Ukrajina výrazněji oslabila v oblasti vzdušných sil v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Na základně Belbek bylo umístěno asi 40 (podle některých zdrojů 45) letounů MiG-29, nicméně o ty anexí přišla. 

Nyní, v době ruské invaze Ukrajina zaznamenala Ukrajina další ztráty, letecké základny se staly jedním z důležitých cílů ruského útoku. Nejméně 6 MiGů-29 bylo zničeno na zemi na letišti Ivano-Frankivsk a ukrajinské letouny byly ničeny i na jiných místech.

Pokud Ukrajina dostane zmíněné letouny, bude to v probíhajícím konfliktu znamenat významný příspěvek EU, která materiálně a humanitárně zásobuje tuto zemi.

/AKTUALIZOVÁNO/ - EU nakonec Ukrajině letouny neposkytne. Polsko tento krok odmítlo, mluvčí slovenského ministerstva obrany potvrdil magazínu Politico, že rovněž Ukrajina nemá počítat s dodávkou stíhacích strojů.


Zdroj: Janes, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace