Ukrajinci systematicky napadají ruská letiště s dislokovanými Su-34 kvůli FAB-3000

Ukrajinci systematicky napadají ruská letiště s dislokovanými Su-34 kvůli FAB-3000
Autor fotografie: ipernity.com/doc/d-f [hat Suckr verlassen] / Flickr|Popisek: FAB-3000
17 / 08 / 2024, 05:00

Kyjev si aktuálně neví rady s třítunovými bombami FAB-3000. To je zřejmě jeden z hlavních důvodů série útoků hejny UAV na ruská vojenská letiště, kde jsou dislokovány nosiče těchto pum Su-34.

Voroněž, Kursk, Borisoglebsk a letecká základna Savaslejka v Nižgorodské oblasti. Všechny jmenované jsou v noci ze středy na čtvrtek 15.8 napadené ruské vojenské letecké základny. Z posledních dnů lze třeba přidat také Lipeck. Prakticky všechny základny mají společné jmenovatele: Su-34 s FAB-3000 na podvěsech a ukrajinská UAV. Rusové tyto třítunové klouzavé bomby začali proti Ukrajině používat mnohem více než v minulosti. Příčina je jednoduchá, Kyjev se proti nim nemá jak bránit. Řešení je jen jedno, zlikvidovat jejich nosiče, což jsou právě taktické (stíhací) bombardéry Su-34. Těch bylo vyrobeno přes 163 kusů a podle Oryxu bylo doposud ve válce na Ukrajině zničeno 39 letounů. V tomto kontextu se proto bavíme o ztrátě téměř jedné čtvrtiny celé flotily. 

Su-34 s FAB-3000 jako prostředek ruské destrukce Ukrajiny

 

Ohledně posledních útoků není zcela jasné, kolik Su-34 bylo zasaženo, ale jeden z cílů je jasný, omezit útoky Rusů s FAB-3000. Podle The Avionist váží klouzavá puma přesně 2 993 kilogramů. Rusové postupně stupňují váhu bomb, začali na 500 kilogramech, pokračovali na 1,5 tuny a teď nasazují pumy, které vytvoří kráter o průměru čtyřiceti metrů. Původně existoval jen jeden nosič a to Tu-22M3. Od chvíle, kdy je začali Rusové používat na Su-34, nastalo pro Ukrajinu peklo. Po vypuštění z podvěsu se na pumě rozvinou křídla a laserem nebo satelitem naváděná bomba „klouže” velmi vysokou rychlostí ke svému cíli a to ze vzdálenosti až osmdesát kilometrů s téměř 1,5 tuny výbušniny. 

 

Podle Global Security dosahuje FAB-3000 rychlosti až 1 200 km/h, je-li shozena z výšky 16 kilometrů. Je použitelná proti bunkrům, podzemním skladům nebo k likvidaci živé síly protivníka a jeho techniky. Je schopna zničit tepelnou elektrárnu a pochopitelně velké množství strategických cílů. Rusko udělalo z hloupé bomby chytrou přidáním naváděcí soupravy UMPK, křidélek a „kormidel”. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejlevnějších prostředků destrukce, jaký má Kreml k dispozici. Klasická protivzdušná obrana je proti nim nefunkční kvůli nepravidelné trajektorii letu a velmi vysoké rychlosti. Ukrajinci v nedávné době obdrželi z Německa dvě baterie protivzdušné obrany Skynex, kdy se Rheinmetall chlubí tím, že sestřelí i klouzavou pumu. 

Jenže systém je stacionární a tím pádem je jeho použití velmi omezené. Analytici dospěli k tomu, že jedinou cestou, jak se FAB-3000 ubránit, je sestřel Su-34 ještě předtím, než bombu vypustí.  Jenže pokud dochází k aktivaci 80 kilometrů za frontou, je pro Kyjev prakticky nemožné včas reagovat. Takže se zdá, že Ukrajina aktuálně dělá vše proto, aby Su-34 zničila přímo na letištích a zřejmě se jim to minimálně částečně daří. Problém s bombou je i ten, že se nedá prakticky rušit. Kyjev je proti ní aktuálně naprosto bezmocný. Bachmut byl údajně srovnán se zemí právě FAB pumami. 

 

Ruský Su-34 jako univerzální letoun

 Su-34

 

Polský WPtech uvádí, že třeba na letišti Savaslejka byly dislokovány MiG-31, které jsou spojené především s hypersonickými balistickými Kinžaly, ale mohou sloužit i jako další potenciální nosič FAB-3000. Poláci uvádí, že na letišti se nacházely i transportní Il-76. Snaha Ukrajinců vyřadit ruské bombardovací letectvo svými UAV je zjevná. Su-34 je jeden z nejmodernějších letounů Ruské federace. Mluví se o tom, že Moskva z hlediska výzbroje letadlo stále není schopna dostatečně využít. Su-34 může nést prakticky veškerou myslitelnou výzbroj. Rakety s plochou dráhou letu, rakety vzduch-vzduch, rádiem řízené pumy a další munici. 

Stíhací proto není u Su-34 zcela ideální slovo. Při váze přes dvacet tun by asi letadlo v přímém souboji třeba s Gripenem neuspělo, ale to není až tak podstatné, protože dnes se již letadla při vzájemném střetu prakticky neuvidí a jejich letové schopnosti, na což Rusové vždy kladli obrovský důraz, nebudou až tak důležité. Ovšem aktuální kombinace s FAB-3000 je doslova smrtící a Ukrajinci dělají maximum, aby se hrozby co nejvíce zbavili. Takže kromě snahy zlikvidovat Su-34 probíhá i destrukce letišť a pravidelné zapalování palivových skladů. Rusko evidentně moc nestíhá množství ukrajinských UAV.

 

Tagy článku

-->