foto: Mil.in.ua / Public domain/AN-196 Ljutyj
AN-196 Ljutyj je jednou z největších nadějí bojujících Ukrajinců. Podobně jako samohybná houfnice Bohdana. Zásadní limity jsou u Patriotů a 155mm dělostřelecké munice společně s AIM-120 AMRAAM a AIM-9X Sidewinder.
Situace je jasná. Agentura Reuters potvrdila slovy polského premiéra Donalda Tuska, že americká pomoc Ukrajině přestala proudit. Na polských letištích je klid. Takže žádné dodání pomoci od Joea Bidena. Kyjev je odkázaný na Evropu, sebe a na své zdroje. Minimálně dočasně. Pochopitelně se bezpečnostní situace Ukrajiny horší, ale nepochybně i Donald Trump počítá s tím, že Kyjev má nějaké zásoby. Stále existuje nepřeberné množství možností, co se bude dít dál. Pokud Trump zůstane na tom, že USA přestanou Ukrajincům poskytovat pomoc a Evropa naopak zůstane v aktuální pozici, bude muset starý kontinent začít nakupovat z USA minimálně střely do Patriotů, 155mm munici, AIM-120 AMRAAM a AIM-9X Sidewinder. Nikde jinde je nelze vzít.
Kritické AIM-120 AMRAAM, AIM-9X Sidewinder systém Patriot, bez Trumpa ne
Podle DIE teprve na konci loňského roku začala stavba továrny na střely GEM-T, tedy rakety do systémů PVO Patriot. Deset let po tom, co Kreml anektoval Krym a v zásadě jasně ukázal, kam bude směřovat. Patrioty jsou páteřní systémy dlouhého dosahu proti ruským balistickým střelám i v Evropě a zároveň jsou symbolem evropského bezpečnostního spánku. Dovolit si neprodukovat munici pro zcela klíčové zbraně pro obranu Evropy, to už je dost silná káva. Podobná situace je se střelami AIM-120 AMRAAM a AIM-9X Sidewinder. S těmi není až tak problém na Mirage 2000, JAS-39 Gripen nebo třeba Eurofighterech, protože Evropa má vlastní rakety jako třeba Meteor, ale potíž je důležitý systém NASAMS.
Upravené AIM-120 AMRAAM a AIM-9X Sidewinder, klíčové Trumpovo USA
AIM-120 AMRAAM je střela středního dosahu vzduch vzduch. AIM-9X Sidewinder je pro krátký dosah a používají ji Ukrajinci na svých F-16, u AIM-120 AMRAAM je to otazník. Jenže norský systém NASAMS používá upravené obě střely a bez nich je k ničemu. A na Ukrajině se nachází tři klíčové systémy PVO. Patriot, NASAMS a IRIS-T. Pokud opravdu dodávky natrvalo přestanou, není odvařená jen Ukrajina, ale vlastně Evropa se může začít dostávat do potíží také. Prostě nákup je zcela nezbytný a Trump může v klidu nechat zvyšovat ceny, respektive americké podniky. Ale Patrioty, AIM-120 AMRAAM a AIM-9X Sidewinder jsou pro Ukrajinu zcela kritické. Podobně jako 155mm munice.
Permanentní nedostatek 155mm munice
155mm munice do houfnic jako Caesar, PzH 2000, Archer nebo třeba naše DITA se pochopitelně vyrábí i v Evropě, ale v naprosto nedostačujícím množství. Abc.net.au uvádí ve své zprávě z roku 2023 spotřebu 155mm střel kolem osmi tisíc denně. Jenže to bylo v období, kdy měl ještě Kyjev k dispozici sovětské 152mm granáty a dělostřelectvo. Teď už je nemá. Dá se odhadnout, že aktuální spotřeba se bude pohybovat někde kolem 20 000 nábojů za den. To je něco, co nedokáží produkovat zatím ani USA a EU dohromady. A to TWZ zmiňuje vražednou spotřebu hlavní. Třeba u amerických tažených houfnic M777 třicet měsíčně. Další problém pro Kyjev.

UAV v čele s AN-196 Ljutyj
Zjednodušeně řečeno jsou na Ukrajině tři klíčové faktory. Dělostřelectvo, UAV a pěchota. Pěchota je výhradně na Ukrajině, o dělostřelectvu je psáno výše a drony jsou segmentem, kde Ukrajina závislá na USA není. Server 19fortyfive.com uvádí slova dánské premiérky Mette Frederiksenové, že Ukrajina navrhuje a vyrábí zbraně rychleji a levněji než kterákoli země v Evropě. A to se týká asi nejvíce UAV, případně samohybných houfnic Bohdana. Ukrajinci si loni vyrobili přes 1 000 000 dronů. Z toho podle Defence Blog přes 6 000 dálkových UAV, především AN-196 Ljutyj. Tady Kyjev Trumpa nepotřebuje.
Dálková hrozba AN-196 Ljutyj
UAV AN-196 Ljutyj stojí za většinou dálkových útoků na ruskou infrastrukturu. Kyjev AN-196 Ljutyj dokázal upravit tak, aby jejich dolet činil aktuálně dva tisíce kilometrů a Kreml si s nimi neví rady. Tady je Ukrajina nezávislá na Trumpovi, spíše na Aliexpressu. AN-196 Ljutyj je aktuálně jednoznačně výkladní skříní ukrajinské armády. WPtech uvádí, že Ukrajina už je schopná vyrábět čtyři miliony dronů ročně. To je obrovské číslo, většina z nich jsou FPV drony. Ale celkem jasně je třeba říct, že UAV Trumpovo stopnutí pomoci dlouhodobě nezachrání. Kreml rozstřílí ukrajinská města. Takže je velkým otazníkem, co se bude dít dál.
Tagy