foto: Devianart / Public domain/Putin s loutkou Medveděvem
Není pravdou, že příčinou konfliktu na Ukrajině je agresivní rozšiřování NATO na východ, vměšování se západu do událostí na Ukrajině, především Majdanu. Důvody jsou v souvislosti s historií mnohem jednodušší.
Druhá světová válka, říjen 1944 a britský premiér Winston Churchill předkládá Josifu Stalinovi na čtvrté Moskevské konferenci podle ww2history.com neformální návrh na poválečné uspořádání Evropy. Dělá, co může, ale karet má v ruce málo. Infantilní Roosevelt si ohledně Sovětského svazu nechce nechat dát říct a považuje snahy Churchilla o tvrdší postup vůči SSSR za imperiální snahy Velké Británie. Britský premiér se snaží zachránit, co se dá. V zásadě se mu podaří vyjmout z komunistického vlivu jen Írán a Řecko. Stalin si věcnosti cení a dohodu dodrží. Bohužel za cenu střední a východní Evropy. S Rooseveltem si diktátor dělá, co chce.
Harry Trumann a George Kennan
Duben 1945, Roosevelt umírá a na smrtelné posteli si uvědomuje, že Stalin nedodrží žádné dohody. Zklamání naivního politika muselo být obrovské. Nastupující Harry Truman má před sebou čistý stůl. Roosevelt s ním zahraniční politiku nekomunikoval. V klíčovém období stojí v čele USA člověk, který se teprve začíná orientovat v mezinárodní politice. O pomoc se obrací na zástupce mise v Moskvě, George F. Kennana. Ten posílá legendární Dlouhý telegram, který si lze přečíst třeba na alphahistory.com. Jedná se o jeden z nejlepších dokumentů, které charakterizují i současné Rusko.
Dlouhý telegram
Telegram má něco přes 5 000 slov. Mimo jiné v něm Kennan zmiňuje, že Kreml má vždy oficiální linii politiky a pak tu druhou, skutečnou. Zcela signifikantní jsou slova o tom, že Moskva rozumí jen síle, jakékoli ústupky a snahu jednat považuje za slabost. Kennan popisuje sovětskou politiku jako faktor, který pramení z permanentního pocitu sovětské nejistoty a snahy trvale narušovat mezinárodní řád, tedy především západní demokracie. Rozpínavost a snaha ovládat jsou samozřejmostí. V zásadě jediným způsobem, jak se Stalinem jednat, je z pozice síly. Telegram se stal doslova ikonický a v zásadě vedl k Trumanově doktríně o zadržování komunismu.
Putinovy konflikty
Rok 1991, Sovětský svaz prohrává Studenou válku a nastupuje alkoholik Boris Jelcin, který stejně jako západ zcela nechápe, že Rusko absolutně není schopno pojmout demokracii. Rozšíření NATO nebyla zrada Jelcina, ale zcela přirozený důsledek porážky SSSR, jak píše 19fortyfive.com. První válku v Čečensku má ještě na svědomí Jelcin, také to podle toho dopadlo, ale druhému konfliktu v Čečně už velí Vladimir Putin a Groznyj je zničen. Tlaky na Moldavsko, Gruzie v roce 2008, Ukrajina 2014, Sýrie 2015 a nakonec znovu Ukrajina 2022. Vše dlouhodobě provázené asertivitou Ruska v čele s Putinem, vzrůstajícími investicemi do armády, narušováním suverenity Pobaltských států, válkou na sítích, šířící se ruskou propagandou a přituhování režimu v Rusku třeba v souvislosti s vraždou Borise Němcova.

Car Putin
Putin se z téměř proevropského politika postupně stal klasický ruským carem se všemi atributy. A Rusové své cary vždy velmi milovali. Takže zatímco Evropa odzbrojovala, Rusko sílilo. Veškeré události až do roku 2022 mají jeden společný činitel. Nečinnost západu, naprosté nedocenění ruské velmocenské politiky a neschopnost reagovat na zjevně vzrůstající agresi Ruské federace. Stalin si vždy dovolil, to co vnímal, že mu projde. Z Íránu se stáhnul až poté, co pochopil, že reakce západu by byla tvrdá. Putin je úplně stejný. Dlouhodobě mu vše procházelo a tak zkoušel stále víc.
Trump by si měl přečíst Kennanův telegram
Byl přesvědčený, že invaze na Ukrajinu mu projde stejně jako anexe Krymu. Západ mu s klidem dodával dál sofistikované zbraňové komponenty a sám nezbrojil. Ráj pro diktátora s globálními ambicemi. Západ zcela zapomněl na Kennanův telegram. Píše se rok 2025 a Donald Trump by si ho měl přečíst, situace je totiž identická. Ano, západ může za válku na Ukrajině, protože léta nereagoval adekvátně na ruskou asertivitu. Putin ani jednou nedostal stopku a Rusům prostě chutná, dokud nedostanou přes prsty. A přes prsty zatím nedostal dostatečně. Je na Trumpovi jestli bude dál pokračovat ve svém infantilním přístupu nebo se začne chovat jako americký prezident.
Tagy