Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0|Popisek: Raketa 5V28 na odpalovací rampě 5P72V
Podle ruských tvrzení Ukrajina nasadila k útokům na pozemní cíle v ruském týlu a dokonce na ruském území rakety země-vzduch dlouhého doletu S-200 z dob studené války, které NATO zná pod označením SA-5 Gammon. Samo Rusko používá k úderům na statické pozemní cíle na Ukrajině již delší čas pokročilejší S-300. Použití S-200 tímto způsobem by bylo novinkou.
Střely S-200 by mohly Ukrajině poskytnout schopnost podobnou balistickým střelám krátkého doletu, a pokud byly střely modifikovány, je možné, že by mohly být velice přesné. Zatím nejpřesvědčivějším důkazem, že Ukrajina používá S-200 k úderům na pozemní cíle, je video údajně zachycující útok na pilu v osadě Bajtoš v ruské Brjanské oblasti. Podle ruských zpráv došlo také k raketovému útoku v pohraniční Rostovské oblasti, a byl rovněž připsán raketě S-200. Zdá se, že cílem byla letecká základna Morozovsk.
Nejvýznamnější jsou zprávy, že systém S-200 byl použit také při pokusu o útok na Kerčský most, ceněnou stavbu, která spojuje Rusko s Ruskem okupovaným Krymem. Ukrajinská média informovala o pokusu o úder na most pomocí S-200, zatímco ruské zdroje tvrdily, že jejich operátoři protivzdušné obrany sestřelili nejméně jednu raketu severně od Tamanského poloostrova, který na severu hraničí s Azovským mořem, na západě s Kerčským průlivem a na jihu s Černým mořem. Trosky zachycené rakety údajně dopadly do Azovského moře. Přestože Rusko tvrdí, že raketa byla úspěšně zachycena, incident údajně vedl k uzavření Kerčského mostu ruskými úřady, což vedlo ke značným dopravním zácpám.
Celkově ruské ministerstvo obrany tvrdí, že na Kerčský most mířily tři rakety S-200, ale že všechny byly zničeny. Stejné prohlášení uvádí, že další dvě rakety S-200 byly zničeny jeho protivzdušnou obranou, zatímco další dvě byly zničeny nezveřejněnými prostředky elektronického boje, a to během pokusů o útoky, které se podle něj odehrály v Rostovské a Kalužské oblasti v Rusku.
Systém S-200, zavedený do služby koncem 60. let a určený především k potírání vysoko letících amerických bombardérů a průzkumných letounů, byl nasazován ve statických bateriích, které se obvykle skládaly ze šesti odpalovacích zařízení, podporovaných dálkovým přehledovým radarem, radarem pro vyhledávání a získávání cílů, radarem pro navádění střel a řadou dalších podpůrných prvků.
Není přitom jasné, kolik systémů S-200, pokud vůbec nějaké, bylo ve výzbroji ukrajinské armády k dispozici ještě v okamžiku, kdy začala loni v únoru ruská invaze. Údaje z roku 2010 hovořily o čtyřech aktivních bateriích, jež byly patrně vyřazeny z výzbroje v roce 2013. Tyto střely využívají statická odpalovací zařízení, nejsou mobilní a jsou bez úprav skutečně vhodné pouze pro obranu statických cílů proti vysoko letícím hrozbám. Ukrajina má nepochybně nezanedbatelné zásoby těchto raket, stejně jako potenciálně více míst, odkud by mohly být odpáleny. Je také možné, že Ukrajina vyvinula nějaký druh mobilního nebo více rozmístitelného odpalovacího zařízení, které by umožnilo tyto rakety odpalovat i z různých míst.
Existuje možnost, že Ukrajina reaktivovala některé ze svých systémů S-200, aby posílila svou starší protivzdušnou obranu, která zjevně spotřebovává zásoby raket obrovským tempem. Není vyloučena ani možnost, že raketa, která spadla v Brjansku, byla ve skutečnosti vadná a byla odpálena proti vzdušnému cíli. To se v průběhu konfliktu již několikrát stalo, známým případem je dopad ukrajinské střely na polské území, které vzbudilo obavy a poněkud přepjaté reakce některých politiků i v České republice.
Použití raket země-vzduch dlouhého doletu k úderu na pozemní cíle není novinkou, a s touto sekundární schopností systémů se počítalo již za studené války. Střely používané systémem S-200 mají inerciální naváděcí systémy s aktualizacemi zajišťovanými rádiovým spojením a pro terminální fázi poloaktivní radarové navádění. To pravděpodobně dokáže zajistit dostatečnou přesnost pro zasažení větších plošných cílů. Tím spíše, že střely je samozřejmě možné upravit a přidat nové prvky navádění, například na bázi GPS. Pokud Ukrajina skutečně používá střely S-200 v režimu země-země v roli přesného úderu, nikoli pouze v roli plošného útoku, je možné, že k nějaké úpravě došlo.
Pokud jsou zprávy o tom, že tato zbraň byla použita při pokusu zasáhnout Kerčský most, pravdivé, pak musí platit, že dostatečná míra přesnosti pro tento druh cíle je rovněž hodnocena jako reálná. Kromě toho není vyloučeno, že tyto střely jsou odpalovány s cílem přetížit ruskou PVO, a usnadnit tak nasazení jiných, pokročilejších systémů.
Podle ruských zpráv náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov vyzval ruské ozbrojené síly, aby na údajné útoky S-200 připravily odpověď. Sputnik tvrdí, že Gerasimov "vydal pokyn Hlavnímu ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil, jakož i představitelům velitelského stanoviště společné skupiny, aby identifikovali místa skladování a výcviku, jakož i odpalovací pozice ukrajinských raket S-200 a podobných úderných zbraní a naplánovali jejich preventivní palebné poškození". V téže zprávě se uvádí, že Gerasimov "nařídil přijmout další opatření ke zlepšení ochrany objektů před nálety v co nejkratší době".
Zdroj: Twitter, The Drive