Ukrajinci děkují Západu a také Putinovi. Rusko se mezi ,,dodavateli" zbraňových systémů zařadilo na špici

Ukrajinci děkují Západu a také Putinovi. Rusko se mezi ,,dodavateli&quote; zbraňových systémů zařadilo na špici
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)
15 / 10 / 2022, 09:00

Na Ukrajinu proudí od začátku konfliktu s Ruskem zbraňové systémy ze Západu, nicméně tím, jak se Ukrajincům daří realizovat protiofenzivy na východě a jihu země, se po bok Západu v ,,dodávkách" zbraní zařadilo také Rusko.

Od února tohoto roku se na Ukrajině vede válka, kterou vyvolalo Rusko s cílem, který byl několikrát ,,operativně" měněn. Ať tak či onak, na válčišti se nachází po bojích značné množství techniky, v posledních týdnech však zejména po Rusech, kteří houfně prchají z oblastí, jež předtím dočasně okupovali.

Server Defence24 uvedl, že od února převzaly ukrajinské ozbrojené síly celkem 460 ruských tanků, starší i novější výroby. K tomu musíme připočítat, že Rusové opustili další stovky obrněných a bojových vozidel. Na přesná čísla to činí: 448 bojových vozidel pěchoty a 195 obrněných vozidel. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) je paradoxně Rusko větším ,,dárcem" obrněné a mechanizované techniky pro Ukrajinu než západní země.

Za zmínku zde stojí především tanky. Mezi těmi, které přebírají ukrajinské síly, patří například T-80, T-72 i T-90, nejvíce jich Ukrajinci ukořistili první dva jmenované. Mezi unikát patří jistě i T-90M, jeden z nejlepších tanků, které má Rusko k dispozici. Ostatně ruské tanky T-72 a T-90 se stávají poměrně častým cílem dodávaných raketových protitankových kompletů Javelin, a tak mají Ukrajinci nezřídka volnou cestu k okupantské technice.

Dále Ukrajinci dokázali zajistit také houfnice 2S5 Hyacint, 2S3 Akacija a 2S19 Msta-S. V blízkosti Izjumu byla zabavena rovněž bojová vozidla pěchoty BTR-82A. Jak ukazují propočty WSJ, citované serverem Defence24, Západ zatím dodal Ukrajině 320 tanků, Kyjev již obdržel také 210 bojových vozidel pěchoty a 40 dalších obrněných vozidel. Výhodou dodaných i ukořistěných strojů je bezesporu fakt, že jsou sovětské/ruské provenience, takže není problém pro ukrajinské vojáky je ovládat.

Kromě výše zmíněné techniky ukořistily ukrajinské ozbrojené síly desítky různých raketometů, ruční zbraně a velkou zásobu munice. Ta se v probíhajících ukrajinských protiofenzivách více než hodí, protože je zvýšeným úsilím Kyjeva o dobytí okupovaných oblastí spotřebovávána více.

Rusové tak nejen těží ze stálých dodávek zbraňových systémů ze strany Západu, ale dalším jejím významným ,,dodavatelem" je právě Rusko, které si na začátku konfliktu jistě nepředstavovalo, že bude mít takové ztráty techniky.


Zdroj: Defence24, The Wall Street Journal

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.