Ukrajinci oplácejí nálety Geranů útokem dálkově ovládaného A-22

Ukrajinci oplácejí nálety Geranů útokem dálkově ovládaného A-22
Autor fotografie: joolsgriff, Public domain|Popisek: Letoun A-22
04 / 04 / 2024, 08:00

Na začátku března 2024 ruská a následně také ukrajinská média zveřejnila videa továrny na výrobu dronů Šáhid. Právě tento provoz měl být podle informací ukrajinské armády v tomto týdnu zasažen sebevražedným letounem.

Na sociálních sítích X a Telegram byla v úterý 2. dubna zveřejněna videa a fotografie naznačující útok sebevražedného ukrajinského letounu na ruskou továrnu na výrobu dronů Geran-2. Ty vycházejí z íránského modelu UAV Šáhid-136. Z lehkého blíže nespecifikovaného ukrajinského letadla měl být podle ukrajinských zdrojů vyroben provizorní dron nesoucí munici. Ten byl následně vyslán pomocí dálkové navigace na objekt v průmyslové oblasti města Jelabuga nacházejícího se v ruském Tatarstánu. 

Samotná ruská média na počátku března zveřejnila video ukazující továrnu na výrobu dronů ve městě Jelabuga s desítkami dokončených UAV Geran-2. Továrna byla ve městě zřízena pravděpodobně již na jaře 2023, avšak pro výrobu samotných dronů byly nadále používány především íránské součástky. Podle očekávání bezpečnostních expertů měla začít produkce dronů na základně ruských dílů nejpozději v roce 2025, což by pro Ukrajinu představovalo velkou potenciální bezpečnostní hrozbu.

 

 

Ruská armáda za pomoci dronů Geran-2 útočí na ukrajinské vojenské i civilní pozice již od počátku konfliktu. V posledních měsících operace těchto UAV zintenzivněly a na Ukrajinu jsou při každém z útoků posílány houfy desítek Geranů-2, které mají za cíl vyčerpat ukrajinskou PVO. Na konci minulého roku byly v troskách některých sestřelených dronů nalezeny SIM karty největšího ukrajinského operátora KyivStar, ke kterým se v polovině března také přidaly modemy připojené na otočnou videokameru. Bezpečnostní experti proto nyní spekulují, že kromě své primární funkce útoku na ukrajinské pozice by mohly tyto nepříliš drahé UAV také do okamžiku svého výbuchu zasílat důležité zpravodajské informace ruské straně. 

 

Letoun A-22 bez pilota

 

Zprávy o zasažení továrny se kvůli povaze ukrajinského konfliktu vyznačujícího se množstvím dezinformací různí. Na jedné z fotografií, kterou na sociální síti X publikoval ukrajinský informační portál KyivPost, je na boku zasažené ohořelé budovy továrny možné vidět nápis „Geron” v ruském jazyce. Ten by dosvědčoval, že provizorní ukrajinské UAV pravděpodobně opravdu zasáhlo výrobní linku těchto ruských dronů. Ruské zdroje však uvedly, že továrna na výrobu UAV Geran-2 nebyla zásahem dronu nijak poškozena. 

Ruský dron Geran-2

O samotném provizorním ukrajinském dronu, který útok na výrobnu provedl, nebylo ukrajinskou armádou sděleno více informací. Z fotografií je patrné, že se nejspíše jedná o specifický druh lehkého civilního letounu, který podle informací armádního webového portálu The War Zone připomíná ukrajinské ultralehké letadlo A-22 od společnosti Aeroprakt. To může být poháněno 60kW motorem Rotax 912UL nebo o něco lepší verzí Rotax 912ULS o výkonu 75 kW. S ním dokáže letoun o hmotnosti 260 kg letět rychlostí 170 km/h a jeho dosah je více než 1 100 km. 

Pokud by se opravdu jednalo o tento druh ukrajinského letounu, který je za běžných okolností ovládán pilotem, musel by být stroj vybaven specifickou technologií umožňující ovládat stroj na dálku. Ukrajinské zdroje také neuvedly, jak byl letoun dopraven nebo zda sám z Ukrajiny doletěl ke svému cíli. Město Jelabuga se totiž nachází více než 1 100 km ve vnitrozemí Ruska a tento útok UAV byl tak jedním z nejvzdálenějších ukrajinských dronových operací na ruském území. 

 

Tagy článku