Ukrajinci se zakopávají, bude to stačit?

Ukrajinci se zakopávají, bude to stačit?
Autor fotografie: U.S. Army Europe / Flickr|Popisek: Ukrajinští vojáci v zákopech (ilustrační foto)
15 / 03 / 2024, 10:00

Ukrajinské ženijní jednotky již několik měsíců budují opevnění na východní frontě s Ruskem. Před nedávnou dobou ukrajinská armáda zveřejnila několik videí a fotografií odhalujících její podobu. Přestože bezpečnostní experti kroky Ukrajiny schvalují, nad opevněním visí několik otazníků.

Ukrajinské ministerstvo bezpečnosti začalo od začátku března na sociálních sítích zveřejňovat videa a fotografie ukazující ukrajinskou iniciativu stavby opevnění na frontě s Ruskem. Ukrajinská armáda se tím připravuje na možnou ruskou ofenzivu, která by případně v příštích měsících měla nastat.  Již Rusové proti ukrajinské ofenzivě použili taktiku zákopů a budování opevnění, která měla být pro Ukrajince jasným vzkazem, že se ruská armáda nehodlá vzdát zabraného území. 

Ukrajinská armáda sice na sociálních sítích publikovala videa, která naznačovala, že jsou její jednotky schopné ruské opevnění překonat, ale následně se s tímto úkolem potýkaly několik měsíců, než byly schopné schopné se přes několikavrstvou linii posunout dál. Rusové totiž na Ukrajině vytvořili hloubkovou obranu složenou v některých oblastech až ze tří linií. Zatímco Rusové linie budouvali dlouhé měsíce a k dispozici měli jen ruční nástroje, Ukrajinci se stavbou nyní pravděpodobně postupují rychleji, jelikož mají k dispozici bagry a další těžkou techniku.

Podle názoru bezpečnostních expertů z webového portálu Business Insider musí ukrajinské síly postavit linii co nejdříve, aby je postupující Rusové nemohli zastihnout nepřipravené. Na budování celého systému Ukrajina vymezila několik milionů dolarů a teprve před několika měsíci začala s její stavbou. Podle bezpečnostních expertů sice linie opevnění nejspíše nepomůže ukrajinským jednotkám získat území zabrané Ruskem, avšak může pomoci zastavit postup východního nepřítele více do středu země. 

Kdo z koho: ruské vs ukrajinské zákopy 

 

Ze zveřejněných videí a fotografií dostupných ze sociálních sítí je patrné, že ukrajinské jednotky ženistů začaly na frontové linii s Ruskem budovat zákopy, bunkry a betonové pyramidy, označované jako dračí zuby (dragon's teeth), které se k zastavení postupu nepřátelských obrněnců používají více než 100 let. Cílem tohoto druhu obrany je dostat nepřítele do místa a situace, kdy může být zneškodněn. Linie dračích zubů je totiž většinou kombinována s minovým polem a jednotky jsou proto nuceny zastavit postup a vymyslet způsob, jak barikádu efektivně překonat.

V takové situaci však může na stojící jednotky a odstavené stroje mezitím zaútočit dělostřelectvo nebo drony. Právě UAV v souvislosti se zákopy navíc představují velké nebezpečí pro samotné Ukrajince, kteří se v nich budou skrývat. Ukrajinští operativci FPV dronů dokázali na ruské vojáky v zákopech velmi zdařile útočit svými UAV a v mnoha případech s bezpilotními letouny dokázali vniknout i pod provizorní zastřešení nebo přímo do bunkrů. Ve světle těchto informací proto nezbývá než předpokládat, že se ukrajinské jednotky z této zkušenosti poučily a stejně jako ruská armáda, nenechá Ukrajina své vojáky v zákopech na pospas útokům ruských dronů.  

Pole dračích zubů v Polsku (ilustrační foto)

Podle bezpečnostních expertů je nejlepší taktikou proti ruským jednotkám právě vytvoření linie zákopů a čekání na vyčerpání ruských sil. Ze strategického hlediska však brzy může dojít k patové situaci, protože se fronta již měsíce nehýbe a pozice obou stran konfliktu jsou víceméně stejné. Zprávy z fronty jsou sice stále velmi dramatické a ukrajinským jednotkám dochází lidské kapacity i munice, ale pro odrážení ruských útoků jich pravděpodobně stále mají prozatím dostatek. 

Je však otázkou, jak se situace změní vzhledem k tomu, že se Rusko rozhodlo posílat na ukrajinskou frontu čím dál více zastaralé sovětské techniky, kterou by jinak už nevyužilo. Vyčerpání ruských jednotek proto na rozdíl od ukrajinských vůbec nemusí přijít. Systém bunkrů, zákopů a linií minových polí s dračími zuby tak ukrajinské jednotky sice dokáží vytvořit samy, ale problém představuje především docházející munice od spojenců NATO, která je potřeba pro udržení pozice. I přes systém zákopů proto budou ukrajinské síly až do konce války přímo závislé na podpoře západních zemí. 

V souvislosti se samotným systémem opevnění se proto nabízí otázka, do jaké míry se ukrajinské opevnění vyrovná bývalé ruské několikavrstvé obraně. Na fotografiích zveřejněných ukrajinskou armádou je vidět jasnou linii dračích zubů, která je následovaná příkopy. Mezi oběma vrstvami se pravděpodobně také vyskytuje minové pole. Toto opevnění by však odpovídalo pouze jedné ruské linii, což by znamenalo, že nová ukrajinská obrana pravděpodobně není tak silná. Na druhé straně je však velmi pravděpodobné, že ukrajinská armáda musela z bezpečnostních důvodů zveřejnit pouze část z opevnění, a proto situaci nejde v současnosti prokazatelně vyhodnotit.

 

Tagy článku

-->