Ukrajinci v nouzi improvizují ze všech sil. Instalace zbraňových systémů na civilní vozidla je stále častější

Ukrajinci v nouzi improvizují ze všech sil. Instalace zbraňových systémů na civilní vozidla je stále častější
Autor fotografie: L3Harris / Public domain |Popisek: Americký mobilní raketový systém PVO VAMPIRE
14 / 02 / 2024, 14:00

Podle zpráv ze sociálních sítí i webového portálu The Defence Blok zveřejněných na počátku týdne, došlo k použití amerického raketového systému VAMPIRE proti ruským verzím íránského dronu Šáhid 136, tedy Goran 2. Dostupná videa však pravděpodobně neukazují na skutečnost, že by raketa VAMPIRE ruské UAV zasáhla.

Když se podíváme na samotné záběry publikované účtem Slava na sociální síti X k sestřelení ruského dronu Šáhid nebo také Goran 2, hned několik informací nesedí. Na videu je vidět UAV, ke kterému se z levé strany pomalu přibližuje údajná střela z raketového systému VAMPIRE od americké společnosti L3Harris. Následně objekt naráží do dronu a některá z částí UAV, pravděpodobně motor, vybuchuje. Bezpilotní letoun je pak neschopný letu a řítí se dolů. Při porovnání Goranu 2, který má rozpětí křídel přibližně 2,5 metru, by byla střela VAMPIRE s průměrem 24,3 cm, na videu mnohem menší. Raketa VAMPIRE by navíc ruský dron nejspíše celý zneškodnila.

Na záběrech zveřejněných na sociální síti X proto pravděpodobně došlo k uvedení nepřesných informací nebo jejich záměně. Originální příspěvek ukrajinského námořnictva publikovaný v neděli 11. února 2024 na sociální síti Telegram totiž americký systém VAMPIRE a jeho úlohu při zneškodnění dronu vůbec nezmiňuje. Je však prokazatelným faktem, že nejméně 15 raketových komplexů VAMPIRE do konce roku 2023 na Ukrajinu již dorazilo. Je proto vysoce pravděpodobné, že pokud ještě systémy nebyly využity pro vzdušnou obranu, již brzy budou. 

Hlavní předností raketových systémů VAMPIRE je především jejich mobilita. Celý protivzdušný komplet se totiž skládá pouze ze dvou částí: odpalovacího zařízení a senzorů WESCAM MX-10 RSTA. Tyč se senzory je navíc výsuvná a je možné ji umístit do různé výšky. Celý VAMPIRE je proto možné umístit na korbu terénního vozidla s nákladním prostorem nebo na pick-up a k jeho sestavení navíc stačí pouze dva lidé. Přidat VAMPIRE na automobil by mělo trvat jen dvě hodiny. Pro ovládání systému pak stačí pouze jedna osoba, operativec, který má na starost navádění střel. 

Celý systém je proto velmi mobilní, pravděpodobně i lehký a především operativci ovládajícímu odpalovací zařízení umožňuje rychle zmizet z palebné pozice. Odpalovací zařízení systému VAMPIRE je koncipováno pro různé variace 70mm střely APKWS včetně její laserem naváděné verze. Raketa APKWS od společnosti BAE Systems je schopna zasáhnout cíle ve vzdálenosti 5 km, její rychlost  dosahuje 3 600 km/h a slouží především pro ničení lehce ozbrojených cílů. Cena jedné střely se pohybuje okolo 22 000 dolarů (asi 515 165 Kč).

Realita války na Ukrajině čím dál více nasvědčuje skutečnosti, že bude konflikt v budoucnu směřovat k širokému použití různých druhů dronů v boji. Proti těm je však třeba vyvinout také náležitou protivzdušnou obranu. Pro zneškodnění dronů je střela APKWS systému VAMPIRE sice stále poněkud finančně nákladná, ale při srovnání s mnohem dražšími naváděnými raketami pro splnění své mise, ničení ruských UAV, plně dostačuje. O podrobnostech americké dodávky systému VAMPIRE na Ukrajinu a dalších parametrech zařízení jsme Vás informovali v tomto textu

Odpalovací zařízení a senzory systému VAMPIRE

Umístění silných zbraní na korbě osobních automobilů není žádnou novinkou způsobu válčení a především v Africe, ale také dalších částech světa, které se potýkají s nedostatkem vojenské technologie, je k tomuto improvizovanému řešení přistupováno čím dál častěji. Během čadsko-lybijského konfliktu probíhajícího v 70 a 80 letetch 20. století, byly na automobily Toyota Hilux a Land Cruiser připojeny těžké kulomety a odpalovací zařízení pro protitankové střely. Nárůst této technologie můžeme však vidět také v poslední době na konfliktu na Ukrajině.

Již v srpnu roku 2022 se na sociální síti X objevily fotografie francouzských raketových systémů krátkého dosahu Mistral umístěných na korbu pickupů. V dubnu 2022 bylo na Ukrajinu posláno 51 automobilů FIAT Fullback 4x4, které byly právě použity pro nesení těchto raketových systémů PVO. Dosah nejnovějšího typu raket Mistral 3 je 8 km a jejich maximální rychlost se pohybuje okolo 2,71 Mach (asi 3369 km/h). Tento francouzský PVO však společně s VAMPIRE není jedinou podobnou technologií používanou na ukrajinské frontě, kde je možné zaznamenat také britské systémy StarStreak.

Systém Mistral na automobilu

Protivzdušné obrany krátkého dosahu a střely s názvem StarStreak vyrábí britská společnost Thales. Také komplet StarStreak lze umístit na korbu automobilů nebo jiných obrněných vozidel a britská armáda jej používá v aktivním boji již od roku 2003. Rakety StarStreak mají dosah asi 7 km a jejich nejvyšší rychlost se pohybuje okolo 3 Mach (asi 3675 km/h). Tento systém protivzdušné obrany je určen především pro zneškodnění vrtulníků a letounů, proto by jistě mohl být potenciálně použit také proti UAV. Systém StarStreak je prokazatelně využit v boji na ukrajinské frontě již od května 2022. 

Raketové systémy umístěné na korbě pickupů jsou proto pouze propracovanější a účinější variantou zbraně používané na bojištích po celém světě již více než 50 let. Podle zpráv z Ukrajiny je navíc patrné, že je jejich využití pro boj s drony více než potřebné. Ne tak obratné raketové systémy PVO na pásových podvozdích nebo nákladních automobilech proto dost často nemusí být schopné zmizet z bojiště stejně rychle, jako osobní automobil. Tím se však nákladný raketový systém vystavuje nebezpečí odvetného útoku. Jen opravdové doklady z bojiště v budoucnu nakonec ukáží, zda jsou mobilní systémy proti UAV dostatečné, či nikoli. 

 

Tagy článku