Ukrajinská „Olše“ má větší dostřel než HIMARS. Likviduje Rusy na vzdálenost 110 kilometrů

Ukrajinská „Olše“ má větší dostřel než HIMARS. Likviduje Rusy na vzdálenost 110 kilometrů
Autor fotografie: By VoidWanderer - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: Vilcha M
04 / 03 / 2023, 08:30

Ukrajinské síly používají v boji rakety s delším dostřelem než HIMARS, říká zástupce šéfa Státního sdružení obranně-průmyslového komplexu Ukrajiny. Ivan Vynnyk v časopise „War Zone“ uvedl, že jde o střely Vilcha-M navržené a vyrobené na Ukrajině, které mohou zasáhnout objekty vzdálené 110 km.

Podle Vynnyka je Vilcha-M upravenou verzí raket ráže 300 mm používaných v sovětských dělostřeleckých systémech Směrš, která je schopna s vysokou přesností zasáhnout nepřátelské cíle. Likvidaci zajišťuje bojová hlavice o hmotnosti 220 kg. Raketa je naváděna GPS.

Pro srovnání: střely GMLRS, které se používají v systémech M142, HIMARS a M270 MLRS, mají dosah až 80 km a hlavice váží 90 kg.

Vynnyk řekl, že Vilcha-M již byla pokřtěna ohněm, v boji byla poprvé použita v květnu 2022.

Zástupce ukrajinského obranného průmyslu prozradil, že program úprav pro střelu Vilcha-M začal v roce 2018 a dosud bylo vyrobeno asi 100 kusů této střely. Její další úprava je plánována pro zvýšení jejího dostřelu na 150 km.

Vilcha (ukrajinsky Вільха, olše) je ukrajinský těžký vícenásobný raketomet s koncově naváděnou municí vyvinutý v konstrukční kanceláři Luč. Vznikl na základě sovětského typu BM-30. Do výzbroje Ozbrojených sil Ukrajiny byla zbraň zařazena v roce 2018 a k roku 2022 bylo ve službě 81 kompletů.

Od března 2022 začaly být nasazovány k obraně proti ruskému agresorovi.

 

Zdroj: tvp.info, War Zone, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.