Autor fotografie: foto: KMW|Popisek: Leopardy 2 v akci
Kyjev a Berlín jsou blízko dohodě o přímých dodávkách německých tanků Leopard 2 ukrajinským ozbrojeným silám, uvedl ukrajinský velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev. Tanky Leopard ve verzi 2A4 by Ukrajině mohlo také dodat Španělsko. Ty jsou ovšem ve špatném technickém stavu a vyžádají si pravděpodobně významné úsilí, aby byly plně provozuschopné a nasaditelné.
Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev to uvedl v rozhovoru pro mediální skupinu Funke, který byl zveřejněný již 5. listopadu: "Máme důvod doufat, že bude přijato rozhodnutí o dodávkách tanků Leopard 2 z Německa přímo na Ukrajinu," řekl doslova. "Tyto tanky potřebujeme," zdůraznil a podtrhl, že je třeba přestat mít obavy z toho, že by tím bylo Rusko "provokováno" – Rusko provádí od února svou agresi proti Ukrajině zcela bezohledně, a současně také po vojenské stránce mimořádně neúspěšně – kromě zdatnosti a odhodlání ukrajinské armády, což je prvořadé, také díky materiální podpoře Západu, a je třeba je vojensky porazit.
Tanky Leopard 2A4 by rádo Ukrajině dodalo také Španělsko. Mělo by jít o 40 vozidel, která jsou ale ve velmi špatném technickém stavu. Před několika lety o jejich pořízení uvažovala i Česká republika, ale bez výsledku – právě kvůli nákladům, které by si vyžádalo jejich uvedení do provozu. Nyní je kvůli jejich špatnému stavu odmítlo převzít také ukrajinské ministerstvo obrany, ačkoli by bylo možné pro jejich uvedení do provozuschopného stavu využít prostředky nabízené Evropskou unií. Španělská armáda disponuje celkem 108 tanky Leopard 2A4 a asi 200 modernějšími tanky Leopard 2E, což je pro Španělské potřeby speciálně upravená varianta 2A6.
Tanky Leopard 2 podle ruských dezinformátorů na Ukrajině již jsou
Některé proruské telegramové kanály přesto uvádějí, že ukrajinské ozbrojené síly během protiofenzívy ve směru na Cherson Španělskem dodané tanky Leopard 2 již použily. Konkrétně o tom informoval sledovaný kanál "Rybar".
"(Na chersonském směru Ozbrojených sil Ukrajiny) byla nyní nasazena celá rota (španělských) tanků Leopard 2A4," uvádí ve svém příspěvku. Zároveň však ruský autor neposkytl žádný fotografický ani video důkaz o přítomnosti tanků Leopard na frontě. Informace je krajně nepravděpodobná, nepotvrzená, a je prakticky vyloučeno, že by nasazení tak výrazné zbraně nebylo zdokumentováno, byť náhodně. Dodávky a využití různých západních zbraňových systémů je mediálně široce pokryto, ať již jde o salvové raketomety, drony, dělostřelecké prostředky nebo protivzdušné systémy Gepard, a nelze si představit důvod, proč by se kolem nasazení "roty tanků Leopard 2A4" měly dělat přísné tajnosti.
Dodávky z Německa jsou možné
O přesunu německých tanků Leopard 2 na Ukrajinu se uvažuje již několik měsíců a otálení německé vlády v této věci je vystaveno kritice. Na začátku září německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl žádost ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala o zvýšení vojenské podpory Ukrajiny, a to včetně dodávek tanků. Jako jeden z důvodů odmítnutí Scholz uvedl neochotu Berlína "jednat samostatně", pokud jde o dodávky zbraní.
V prvních měsících po zahájení rozsáhlého vojenského útoku Ruska na Ukrajinu Německo zahájilo jiný model pomoci Kyjevu - tzv. kruhové dodávky, v rámci kterých evropští partneři Německa v NATO posílají Ukrajině těžkou techniku sovětské výroby ze svých armádních skladů a především ze zásob soukromých společností výměnou za tanky německé výroby.
V případě České republiky a Slovenska jde o patnáct německých tanků Leopard 2A4, které mají kompenzovat dodávky BVP-1 i tanků T-72 na Ukrajinu, a uspíšit proces modernizace tankových vojsk obou armád. Německý přístup současně vedl k určité roztržce s Polskem, které Ukrajině poskytlo v absolutních číslech nejvíce kusů těžké techniky, ale očekávalo od svého západního spojence také výraznější kompenzaci, minimálně v síle kompletního tankového praporu (tedy 44 kusů).
Německé tanky jsou nyní připraveny k předání Ukrajině
8. prosince potvrdila šéfka obranného výboru Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, že Spojené státy podpoří prodej tanků Leopard 2 Německem Ukrajině. Struck-Zimmermanová napsala, že předání bylo potvrzeno během její návštěvy Washingtonu, při všech jednáních na ministerstvu zahraničí, v Kongresu a Senátu. Již o den dříve se v médiích objevila informace, že Washington ruší "tankové embargo", a pokud by Berlín chtěl převést tanky na Ukrajinu, mohl by to udělat.
Pro dodávku tanků Leopard 2A4 existují prakticky dvě možnosti. Podle jednoho modelu by Německo mohlo v relativně velmi krátké době poskytnout 80 tanků ze zásob společností Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann. Podle druhého modelu by mohlo dojít k dohodě o prodeji polských tanků Leopard 2PL. Polsko již obdrželo první kusy korejských tanků K2 Black Panther a amerických tanků Abrams, a tato varianta, o které se dosud příliš nehovořilo, se jeví jako schůdná jak z polského pohledu (země získá prostředky na novou techniku a sníží poněkud excesívní počet typů provozovaných vlastní armádou), tak z ukrajinského (se západní finanční podporou získá v reálném čase plně nasaditelné moderní tanky). Polsko je jednou z nejaktivnějších evropských zemí podporujících Ukrajinu. Jelikož Polsko disponuje infrastrukturou pro servis tanků Leopard, mohla by ji Ukrajina v případě potřeby využít k servisu a opravám svých tanků.
Německé a ruské tanky
Po druhé světové válce se tank Leopard 2 stal nejúspěšnějším projektem německého vojensko-průmyslového komplexu. Dosud bylo vyrobeno více než 3000 kusů. Jeho modernizované verze jsou nyní nasazovány Bundeswehrem, kde většinu výzbroje tvoří tanky Leopard 2A5 a 2A6, a postupně probíhá jejich modernizace na standard 2A7, resp. 2A7V. Tanků Leopard 2A4 má Německo ve skladech bezmála stovku; může je využít k modernizaci, nebo jimi podpořit bojující Ukrajinu.
Ve srovnání s nejmodernějšími tanky dnes nelze 2A4 považovat za výjimečný. Jde o typ z konce studené války, a v tomto ohledu je logické, že i česká a slovenská armáda počítají s modernizací vozidel, které budou ČR a SR v rámci "kruhové podpory" darována. Nemá smysl srovnávat schopnosti těchto tanků s posledními verzemi izraelských tanků Merkava IV, s americkým M1A2 SEP Abrams, ruským T-90M, jihokorejským K2 Black Panther ani s německým 2A7V Leopard. Přesto se nezpochybnitelně jedná o velmi účinnou zbraň, která může, v rukách odpovídajícím způsobem vycvičených osádek a při vhodném způsobu nasazení, ukrajinské armádě velmi dobře posloužit. Ostatně na Ukrajině by se tato vozidla setkávala s moderními ruskými tanky T-90 (a jejich dobře vycvičenými osádkami) spíše vzácně, a i v takovém případě by patřily k tomu lepšímu, co by Ukrajinci mohli nasadit.
Navzdory relativnímu stáří své konstrukce je Leopard 2A4 stále právem považován za robustní bojový systém s vynikajícími výkony. Je vyzbrojen účinným stabilizovaným 120mm kanónem s hladkým vývrtem, který dokáže střílet s mimořádnou přesností i za pohybu. Vozidlo o hmotnosti převyšující 55 tun dosahuje rychlosti na silnici více než 70 km/h a ujede více než 500 kilometrů. Relativně vysoká hmotnost má svůj dobrý důvod. Čelní pancíř tanku je silný 480 milimetrů a boční pancíř má tloušťku 250 milimetrů, což vozidlu umožňuje odolat palbě z protitankových granátometů a dělostřeleckých granátů velkých ráží. Životy cenných osádek jsou v této koncepci na prvním místě, což souvisí i s relativně bezpečným uložením munice – na rozdíl od tanků sovětské či ruské školy. Tank je vybaven automatizovaným systémem řízení palby (FCS) EMES-15, který dokáže zpracovávat obrovské množství dat pro střelbu v mnoha režimech.
Pro zaměření a zasažení cíle stačí, aby střelec vybral cíl, umístil na něj značku a pak vystřelil pomocí systému "fire and forget". Zaměřovací systém využívá laserový a stereoskopický dálkoměr, který přesně měří vzdálenost cíle a vyhodnocuje jeho spolehlivost. Velitel tanku může v případě potřeby řízení palby převzít. V noci pozorovací zařízení s elektrooptickými zesilovači a aktivními infračervenými zařízeními umožňuje uživatelům přesně lokalizovat cíl a vystřelit v jeho směru.
Oproti tomu potenciální hlavní protivník tanků Leopard 2A4 na Ukrajině bude ruský T-72, který je výrazně menší, má nižší profil a je lehčí než Leopard 2. Tank T-72 ztělesňuje jinou koncepci: nízkou siluetu, výkonnou výzbroj a kompaktní a obratný podvozek. Ruský kanón 2A46M-5 ráže 125 milimetrů pancíř Leopardu 2A4 z vhodného úhlu a vzdálenosti prostřelí. Jedná se o nejnovější verzi tankového kanónu 2A46M, která zlepšuje přesnost až o 20 % a 1,7krát snižuje rozptyl při střelbě za pohybu. Automatický nabíjecí systém byl u posledních verzí aktualizován tak, aby vyhovoval novému podkalibernímu střelivu. Tank má slabší pancíř, což do jisté míry kompenzuje jeho nízká silueta – za předpokladu, že dobře vycvičená a zkušená osádka a velitelé dokáží využít možností terénu a tanky vhodně nasadí. Válka na Ukrajině ovšem svým průběhem i v tomto ohledu schopnosti ruského tankového vojska odhaluje jako spíše velmi mizerné.
Případné nasazení tanků Leopard 2A4 na Ukrajině by bylo prvním nasazením tohoto typu v konvenční válce proti srovnatelnému protivníkovi, a kromě podpory, kterou nezpochybnitelně může bránící se zemi přinést, přinese také zkušenosti, které bude moci výrobce a spolupracující západní obranný průmysl, včetně toho českého, velmi dobře využít při další modernizaci tohoto rozšířeného typu, a při vývoji nových konstrukcí. Očekávané zařazení tanků Leopard 2A4 do výzbroje české a slovenské armády rovněž rozšíří možnosti podpory Ukrajiny z hlediska oprav a údržby jejích Leopardů, a zkušenosti, které s tímto typem udělají ukrajinští tankisté mohou v budoucnu recipročně předat svým českým kolegům.
Zdroj: mil.in.ua, telegram, twitter, frontierindia.com