Ukrajinské letouny ze sovětských časů vybavené smrtonosnými americkými raketami - kombinace, která může Kyjevu pomoci vyhrát válku

Ukrajinské letouny ze sovětských časů vybavené smrtonosnými americkými raketami - kombinace, která může Kyjevu pomoci vyhrát válku
Autor fotografie: SCDBob, CC BY-SA 2.5|Popisek: AIM-120 AMRAAM (nahoře)
13 / 03 / 2023, 14:00

USA zvažují integraci smrtící rakety AIM-120 AMRAAM na ukrajinské staré letouny ještě ze sovětské školy. Tato kombinace by pak mohla značně zvýšit ukrajinské vzdušné kapacity proti ruským okupantům. Zároveň by to alespoň částečně uspokojilo poptávku Ukrajinců po letounech F-16, které však již před nějakým časem odmítl americký prezident Joe Biden Kyjevu dodat.

Americká armáda zkoumá možnost, jestli je možné integrovat pokročilé rakety vzduch-vzduch na ukrajinské letouny, které má ještě ze sovětských časů, uvedl zpravodajský web Politico. Raketami AIM-120 jsou například vyzbrojeny letouny F-16, F-22 či F-35.

 

Pokud by se integrace podařila, byl by alespoň částečně uspokojen požadavek Kyjeva, neboť stíhače F-16 americký prezident Joe Biden odmítl Ukrajině poskytnout. Současně by to bylo poprvé, co by USA dodaly schopnost ukrajinským letounům odpalovat takto smrtonosné rakety vzduch-vzduch. USA již dodaly před časem Ukrajině řízené rakety vzduch-země AGM-88B určené k likvidaci radiolokátorů, jež tvoří součást systémů protivzdušné obrany.

                                   

                                                                           Video: YouTube

V srpnu 2022 se objevilo video, kdy ukrajinský MiG-29 odpaluje právě tyto rakety. I další státy dodávají napadené zemi rakety jako třeba Velká Británie či Belgie. Velká Británie pak Ukrajině poskytne dalších 600 řízených střel vzduch-země určené k ničení opancéřovaných pohyblivých cílů, jako jsou tanky, obrněná vozidla nebo samohybné houfnice.

Samotná integrace tak pokročilých raket AIM-120 na staré dýchavičné ukrajinské letouny ještě z dob Sovětského svazu, jako například již zmíněný MiG-29, bude představovat výzvu. Nejen proto, že se musí střela instalovat ,,fyzicky"  na letoun, ale musí dojít k úspěšné integraci rakety s radarem letounu.

Hlavní potíží může být, že americké a ještě sovětské systémy jsou tak odlišné, takže raketa a letoun spolu nejsou schopny ,,komunikovat". Ani MiG-29, ani například Su-27 nemají tak výkonný radar, s nimiž by bylo možné využít potenciál amerických smrtonosných raket na maximum.

Je tedy otázkou, jaké modifikace by bylo nutné provést jak na raketách či samotných ukrajinských letounech, aby se vše vzájemně propojilo a v praxi fungovalo. Pokud by se úsilí, které skýtá zároveň mnohá úskalí, přece jen podařilo, získala by Ukrajina schopnost v podobě boje mimo vizuální vzdálenost. Současně by úspěšná integrace střely propůjčovala zastaralým ukrajinským letounům schopnost sestřelování ruských stíhaček na dlouhou vzdálenost.  

AIM-120 AMRAAM (AMRAAM - Advanced Medium Range Air to Air Missile) je střela typu vzduch-vzduch středního doletu. Jde o radarem naváděnou střelu typu ,,vystřel a zapomeň" určenou k boji mimo vizuální vzdálenost. První nasazení si střela odbyla v prosinci 1992, kdy americký letoun F-16D sestřelil irácký stroj MiG-25, který narušil bezletovou zónu na jihu Iráku. Raketa má několik variant, přičemž ta nejnovější, AIM-120D je vybavena navigací GPS a obousměrným datalinkem. Její dolet má údajně činit až 160 km.

Zdroj: Eurasian Times, PoliticoTagy článku