Ukrajinské motory pro turecký těžký bitevní vrtulník ATAK 2

Ukrajinské motory pro turecký těžký bitevní vrtulník ATAK 2
Autor: wiltshirespotter - BG12-1001, CC BY-SA 2.0 |Popisek: T129 ATAK (ilustrační obrázek)
04 / 07 / 2021, 13:00

Těžké turecké bitevní vrtulníky ATAK 2 budou pohánět ukrajinské motory.

Turecká společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) podepsala smlouvu s ukrajinskou firmou Motor Sich na dodávku motorů TV3-117, které budou pohánět víceúčelový bitevní vrtulník ATAK 2, jenž je právě vyvíjen. Motor Sich má podle společného ujednání dodat Turecku 14 motorů, přičemž první dva obdrží TAI v září 2022 a dodávka bude zkompletována v roce 2025.

Co zatím o novém tureckém vrtulníku ATAK 2 víme? Podle TAI je ATAK 2 kombinací vrtulníků T129 ATAK a T625 s tandemovým kokpitem, turecká společnost jej navrhla jako útočný těžký vrtulník, který má plnit mise v náročných geografických podmínkách či prostředích. Stroj bude mít zvýšenou kapacitou nákladu a od začátku se počítá s nízkými provozními náklady. Samozřejmostí je pak i pokročilý zaměřovací systém, prostředky pro elektronický boj, pokročilý naváděcí systém, jakož i komunikační a zbraňové systémy.

Nový vrtulník pak má být podle dostupných informací vybaven velkokaliberními zbraňovými systémy, raketami nové generace, protitankovými střelami na dlouhou vzdálenost a raketami vzduch-vzduch. Navíc stroj bude moci operovat za každého počasí a ponese náklad 1 200 kg. Do vzduchu se má poprvé ,,podívat" v roce 2023.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace