foto: Mil.gov.ua, CC BY 4.0/Samohybná houfnice CAESAR na Ukrajině
Dlouhodobým tématem dnes zejména ve vztahu k místy váhavé západní pomoci Ukrajině je tzv. ESG ve vztahu k obrannému průmyslu, taxonomie EU, přístup bank k tomuto pro bezpečnost klíčovému sektoru. Tzv. udržitelnost je zajišťována různě. Nejnovější příběh se týká kabeláže, kukuřice a myší.
Ten problém zná mnoho řidičů. Jde vlastně podobný příběh jako nebezpečí kun pro zaparkované osobní auto. Zvíře překusuje zapalovací a další kabely, celé kabelové svazky. Láká ho jejich bužírková izolace. Obecně je otázka ochrany izolace kabeláže proti kunám či hlodavcům tématem blízkým vlastně každému, a nevyhýbá se samozřejmě ani ozbrojeným silám. Nyní přichází tvrzení, že v určité míře zasahuje také jednotky na frontě války na Ukrajině. A je dáváno do souvislosti s ekologickými přístupy západních výrobců, které k tomu nutí principy udržitelnosti a ESG (Environmental, Social, and Governance; faktory environmentálního, sociálního a správního řízení) - ukrajinské myši okusují izolaci kabeláže západní techniky, protože se vyrábí z kukuřičných vláken.
V uplynulých dnech některá média přinesla zprávy jako: "Zbraňové systémy na Ukrajině, z nichž mnohé byly dodány evropskými zeměmi, jsou nefunkční nikoli kvůli ruskému zásahu, ale kvůli poškození způsobenému myšmi a jinými hlodavci. Zdá se, že tito tvorové dali přednost izolaci kabelů z kukuřičného vlákna před syntetickými materiály. Tato záliba vede k poruchám elektroinstalace, což činí drahé zařízení v podstatě bezcenným a vyžaduje rychlou opravu. Myši a krysy se na frontě staly postrachem ukrajinských i ruských sil, protože tito hlodavci jsou schopni zahnízdit téměř kdekoli, dokonce i ve výfukových systémech obrněných vozidel."
.jpg)
Na sociálních sítích, zejména na Twitteru, tyto informace zarezonovaly. Účet OpexNews sdílel odkaz na francouzské Le Figaro: "Potýkali jsme se také s hlodavci. Některé ochranné pláště elektrických drátů jsou vyrobeny z kukuřičných vláken, říká francouzský voják se směsí zlomyslnosti a ironického zděšení. Ukrajinské vojáky postihly nečekané následky. Hlodavci sežrali kabely na některých vozidlech, pokračuje důstojník, což znehybňuje vozidla na frontě. Tento jev je okrajový, ale vypovídá o realitě západní vojenské techniky. Ekologická zodpovědnost se ve válce příliš neprosadí. Západní vozidla byla navržena jako technologická výkladní skříň. Ale v blátě a mrazu to ne vždy funguje, pokračuje."
Mnohé twitterové účty také sdílely video, na kterém vidíme zadní partie pásového obrněného vozidla, z něhož po nastartování utíkají a vypadávají desítky, možná stovky myší: "Zprávy o selhání evropských zbraňových systémů na Ukrajině v důsledku politiky ESG, která vstupuje do západního zbrojního průmyslu. Izolace kabelů se stále častěji vyrábí z kukuřičných vláken namísto syntetických materiálů. Myši dávají přednost kukuřičnému vláknu před syntetickými materiály." V reakcích uživatelé upozornili velmi rychle, že nejde o vozidlo západní provenience, ale o ruský samohybný 120 mm minomet 2S9 Nona vyráběný v 70. a 80. letech v SSSR. Disponuje jím i ukrajinská armáda - ale není snadno představitelné, že by výroba izolace jeho kabeláže podléhala současnému západnímu ESG.
Problém je okrajový a týká se jak techniky ukrajinské, tak ruské armády. Hlodavci možná dají přednost kukuřičnému vláknu, ale určitě nepohrdnou ani syntetickým. Ostatně do vozidel pronikají v této roční době především kvůli teplu, což je nepochybně i výše popsaný případ samohybného minometu Nona a jeho výfuků; ostatně vozidlo nastartovalo. Jako zdroj odreagování a pobavení jsou možná podobné zprávy dobré; ale kritiku zhoubného vlivu ESG na obranný průmysl posouvají spíše do oblasti karikatury; nadto s implicitním a absurdním sdělením, že kabeláž zastaralé ruské techniky snad hlodavci neohrožují. Shodou okolností v pondělí proběhlo jednání zástupců Ministerstva obrany a českého obranného průmyslu, které se mj. vlivu ESG týkalo.
V tiskové zprávě MO čteme: "Naposledy se touto problematikou zabývali minulý týden také ministři financí na jednání ECOFINu, kde ministr financí Zbyněk Stanjura prezentoval dopis rozeslaný 27 zemím EU. Vyzval v něm k umožnění většího zapojení finančních institucí a obecně soukromých investorů do financování obranného průmyslu. Vyjasněním výkladu taxonomie a ESG reportingu vůči obrannému průmyslu ze strany finančních institucí by do budoucna mohlo vést k tomu, že by investoři mohli vnímat obranný průmysl jako společensky odpovědnou investicí." Problémem západní techniky na Ukrajině není izolace kabeláže z kukuřičných vláken, ale kromě pestrosti typů zejména její nedostatek a nedostatek munice. To napraví jedině navyšování obranných rozpočtů a zejména kapacity západního obranného průmyslu.
Zdroj: X, Ministerstvo obrany
Tagy