Ukrajinské námořnictvo převzalo první systém pobřežní ochrany RK-360MC

Ukrajinské námořnictvo převzalo první systém pobřežní ochrany RK-360MC
Autor: Administracija Prezidenta Ukrajiny, CC BY 4.0|Popisek: RK-360MC Neptun
21 / 03 / 2021, 16:00

První systém pobřežní ochrany RK-360MC se střelou Neptun byl doručen 15. března ukrajinskému námořnictvu.

 

                                  

                                                                          Video: YouTube

Ukrajinské námořnictvo učinilo významný krok k účinnější ochraně svého pobřeží. Převzalo první baterii RK-360MC Neptun, protilodního raketového systému středního dosahu zařazeného k silám pobřežní ochrany, který má představovat účinnou hráz zejména proti Rusku. Současně byl vývoj systému reakcí na nedostatečně chráněné jižní pobřeží po událostech v roce 2014, které vyvrcholily anexí Krymu Ruskem. Úkolem komplexu RK-360MC je tedy chránit pobřeží Černého a Azovského moře.

V dubnu 2019 proběhl test RK-360MC a původně měl být komplex přijat do služby ještě v témže roce. Po mnohaletém vývoji, který byl poznamenán řadou překážek a zpožděním, tak konečně mohlo ukrajinské námořnictvo převzít první systém RK-360MC s podzvukovou protilodní střelou Neptun. Ta má mít podle dostupných informací dostřel 280-300 km. Za vývojem RK-360MC, který je odvozen z designu sovětské protilodní střely Kh-35, stojí kyjevská státem vlastněná společnost KKB Luč. Délka střely činí 5,05 m, může letět rychlostí 970 km/h. Střela je konstruována k odpálení z pozemních, námořních i vzdušných zařízení, kdy pro pozemní a námořní variantu je umístěna v přepravním/odpalovacím kontejneru.

,,Naším cílem je sjednotit komplex RK-360, raketové čluny, hlídková plavidla a korvety v integrovaný obranný systém, který by byl schopen odrazit nepřátelský útok přicházející z moře," prohlásil ukrajinský ministr obrany Andrij Taran při ceremonii předání první baterie systému.

Komplex pobřežní ochrany RK-360MC tvoří osmnáct vozidel čtyř typů převážejících až 72 podzvukových střel Neptun a další vybavení. Jednu baterii tvoří šest odpalovacích vozidel USPU-360 (celkem 24 střel, osmikolový podvozek KrAZ-7634NE), pojízdné velitelské středisko RKP-360, šest transportních a nabíjecích vozidel TZM-360 a šest víceúčelových nákladních vozidel TM-360 (upravený nákladní automobil KrAz-6322). Baterie může současně navádět až 24 střel.

Zavedení systému RK-360 MC je komplikací pro ruské námořnictvo, neboť Ukrajina má pod raketovou kontrolou celé Azovské moře a především ze svých měst či pobřežních stanovišť celkem pohodlně kontroluje lodní provoz v Kerčském průlivu na straně Azovského moře. Při soustředěné palbě nepropluje žádné plavidlo a případné lodní vraky by jej mohly zablokovat. Raketami lze případně zasáhnout i přemostění průlivu. Na druhé straně Krymského poloostrova při odpálení střely z Oděsy za optimálních podmínek by doletěla na maximální vzdálenost 300 km a dopadla do prostoru města/přístavu Sevastopol.

Otázkou je, zda by na takovou vzdálenost byl zasažen jakýkoliv cíl a jak úspěšná by byla ruská protivzdušná obrana při odpálení salvy střel Neptun, ale minimálně silného psychologického momentu by bylo dosaženo. Faktem ale je, že ruské námořnictvo má stejné, ne-li lepší technické možnosti vést na ukrajinská plavidla nebo i pozemní stanoviště palbu. Ale přítomnost a výkon střel Neptun jej minimálně nutí ke zvýšené rozvaze a opatrnosti.

Společnost KKB Luč by měla též v současnosti jednat s ozbrojenými silami Indonésie o exportu systému Neptun, zatím nebyl upřesněn ani objem případného kontraktu ani o jakou verzi odpalovacího zařízení by se mělo jednat. Exportní úspěch by byl jednak politickým bodem ve věčné soutěži s Ruskem a též vítanou injekcí do domácí ekonomiky.

 

Zdroj: Kyiv Post, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace