foto: Administracija Prezidenta Ukrajiny, CC BY 4.0/RK-360MC Neptun
První systém pobřežní ochrany RK-360MC se střelou Neptun byl doručen 15. března ukrajinskému námořnictvu.
Video: YouTube
Ukrajinské námořnictvo učinilo významný krok k účinnější ochraně svého pobřeží. Převzalo první baterii RK-360MC Neptun, protilodního raketového systému středního dosahu zařazeného k silám pobřežní ochrany, který má představovat účinnou hráz zejména proti Rusku. Současně byl vývoj systému reakcí na nedostatečně chráněné jižní pobřeží po událostech v roce 2014, které vyvrcholily anexí Krymu Ruskem. Úkolem komplexu RK-360MC je tedy chránit pobřeží Černého a Azovského moře.
V dubnu 2019 proběhl test RK-360MC a původně měl být komplex přijat do služby ještě v témže roce. Po mnohaletém vývoji, který byl poznamenán řadou překážek a zpožděním, tak konečně mohlo ukrajinské námořnictvo převzít první systém RK-360MC s podzvukovou protilodní střelou Neptun. Ta má mít podle dostupných informací dostřel 280-300 km. Za vývojem RK-360MC, který je odvozen z designu sovětské protilodní střely Kh-35, stojí kyjevská státem vlastněná společnost KKB Luč. Délka střely činí 5,05 m, může letět rychlostí 970 km/h. Střela je konstruována k odpálení z pozemních, námořních i vzdušných zařízení, kdy pro pozemní a námořní variantu je umístěna v přepravním/odpalovacím kontejneru.
,,Naším cílem je sjednotit komplex RK-360, raketové čluny, hlídková plavidla a korvety v integrovaný obranný systém, který by byl schopen odrazit nepřátelský útok přicházející z moře," prohlásil ukrajinský ministr obrany Andrij Taran při ceremonii předání první baterie systému.
Psali jsme
Kdo bude mít zájem o ruský letoun Su-57? To je otázka, která zaměstnává nejen média, ale i komentátory či vojenské analytiky. Všichni se v...
Komplex pobřežní ochrany RK-360MC tvoří osmnáct vozidel čtyř typů převážejících až 72 podzvukových střel Neptun a další vybavení. Jednu baterii tvoří šest odpalovacích vozidel USPU-360 (celkem 24 střel, osmikolový podvozek KrAZ-7634NE), pojízdné velitelské středisko RKP-360, šest transportních a nabíjecích vozidel TZM-360 a šest víceúčelových nákladních vozidel TM-360 (upravený nákladní automobil KrAz-6322). Baterie může současně navádět až 24 střel.
Zavedení systému RK-360 MC je komplikací pro ruské námořnictvo, neboť Ukrajina má pod raketovou kontrolou celé Azovské moře a především ze svých měst či pobřežních stanovišť celkem pohodlně kontroluje lodní provoz v Kerčském průlivu na straně Azovského moře. Při soustředěné palbě nepropluje žádné plavidlo a případné lodní vraky by jej mohly zablokovat. Raketami lze případně zasáhnout i přemostění průlivu. Na druhé straně Krymského poloostrova při odpálení střely z Oděsy za optimálních podmínek by doletěla na maximální vzdálenost 300 km a dopadla do prostoru města/přístavu Sevastopol.
Psali jsme
Americká ponorka třídy Virginia USS John Warner byla v roce 2018 připravena potopit ruské lodě u pobřeží Sýrie. Informovala o tom společnost...
Otázkou je, zda by na takovou vzdálenost byl zasažen jakýkoliv cíl a jak úspěšná by byla ruská protivzdušná obrana při odpálení salvy střel Neptun, ale minimálně silného psychologického momentu by bylo dosaženo. Faktem ale je, že ruské námořnictvo má stejné, ne-li lepší technické možnosti vést na ukrajinská plavidla nebo i pozemní stanoviště palbu. Ale přítomnost a výkon střel Neptun jej minimálně nutí ke zvýšené rozvaze a opatrnosti.
Společnost KKB Luč by měla též v současnosti jednat s ozbrojenými silami Indonésie o exportu systému Neptun, zatím nebyl upřesněn ani objem případného kontraktu ani o jakou verzi odpalovacího zařízení by se mělo jednat. Exportní úspěch by byl jednak politickým bodem ve věčné soutěži s Ruskem a též vítanou injekcí do domácí ekonomiky.
Zdroj: Kyiv Post, Wikipedia
Tagy