Ukrajinské SIM karty nalezeny u ruských Šáhid 136 převzatých z Íránu

Ukrajinské SIM karty nalezeny u ruských Šáhid 136 převzatých z Íránu
Autor fotografie: Khamenei.ir /Wikimedia commons / CC-BY|Popisek: Íránský propagandistický obrázek ukazující dron Šáhid 136
04 / 12 / 2023, 08:00

Rusko používá íránské Šáhidy 136 na Ukrajině již téměř dva roky. Teprve nyní se v sestřelených ruských verzích Šáhidů našly SIM karty společnosti KyivStar.

V sobotu 25. listopadu uskutečnili Rusové zatím největší dronový útok na Ukrajinu od začátku války. Rusko vyslalo svých 75 dronů Šáhid na hlavní město Kyjev. Ukrajinská armáda zneškodnila 71 těchto sebevražedných dronů. Podle informací mluvčího vojenské základny v Kyjevě se jednalo o čtvrtý podobný útok na hlavní město za měsíc. Masové útoky dronů mají podle ukrajinské armády za cíl destabilizovat infrastrukturu ve městě.  

Na začátku prosince přišel think thank Study of War s informací, že v sestřelených ruských dronech Geran-2 byly nalezeny ukrajinské SIM karty největšího ukrajinského operátora KyivStar. SIM karty by měly podle odborníků Moskvě pomoci se sledováním polohy a letové dráhy dronu. Ukrajinská a ruská strana se k informacím však blíže nevyjádřila. Podle názoru ukrajinské společnosti Victory Drone by mělo jít pouze o experiment ruské armády.

 

Důvodů, proč Rusko mohlo chtít využít ukrajinskou SIM kartu, je hned několik. Rusko může být dle informací webu The Warzone na základě SIM karet pravděpodobně schopné zjistit polohu dronů i po jejich sestřelení. Dalším důvodem může být i přesnější let dronu způsobený mobilní síti a GPS. Právě SIM karta napojená na telefonní sítě totiž díky množství spojení, které je ve městě silnější, pomáhá dronům v přesnosti. 

Rusko začalo používat íránské drony Šáhid 136 ve svých útocích na Ukrajině již minulý rok.  Model Šáhid 136 byl vyvinut perskou společností Shahed Aviation a poprvé byl Íránci použit v roce 2019 na ropnou rafinerii v Saudské Arábii. Dron Šáhid je dlouhý přibližně 3,5 m, váží 200 kg a může na něm být zavěšena munice vážící až 50 kg. Maximální rychlost Šáhidu je 185 km/h a dosah dronu se předpokládá mezi 1000-2500 km. 

Šáhid 129

V srpnu zveřejnil web The Washington Post informaci, že Rusko plánuje v následujících dvou letech vytvořit přes 6000 ks těchto dronů. Nový ruský typ dronu Šáhid 136, označovaný jako Geran-2, se odlišuje v několika prvcích. Zatímco Šáhid 136 je vyroben z jednoho kusu, dron Geran-2 se pravděpodobně skládá z více částí, které jsou sestaveny do společné konstrukce. 

 Také vnitřní část dronu je rozdílná. Dutina křídel Šáhidu je vyplněna materiálem se strukturou včelích plástev a Geran-2 má uvnitř křídel pravděpodobně polystyren. Dron Šáhid 136 je poháněn baterií Li-Ion 18650 a Geran gelovou baterii firmy Delta Battery. Hlavní výhodu Geranu-2 oproti staršímu Šahídovi je také anténa KOMETA, která umožňuje dronům přijímat navigační signály i přes rušivé radiové vlny vysílané nepřítelem. 

 

Tagy článku