Autor fotografie: U.S. Department of Defense, public domain|Popisek: Protitanková střela Javelin
Přední světový veletrh bezpečnostní a obranné techniky MSPO 2023 v Kielcích přinesl i uzavření zajímavých spoluprací. Mezi nimi je signování memoranda porozumění mezi holdingem PGZ na jedné straně a joint-venture podnikem nazvaným Javelin Joint Venture (tvořený společnostmi Raytheon a Lockheed Martin). Spolupráce se má zaměřit na výrobu těchto protitankových střel v Polsku.
Memorandum porozumění bylo podepsáno 6. září 2023, tedy druhý den mezinárodního obranného veletrhu MSPO 2023 v polských Kielcích. ,,Společně s konsorciem PGZ hledáme příležitosti, abychom pozvedli místní schopnosti a kapacity polského obranného průmyslu koprodukcí protitankových střel Javelin," prohlásil na veletrhu Andy Amaro, prezident JJV. Polsko se tak stane prvním výrobcem Javelinů mimo USA.
V rámci Memoranda porozumění pak bude posouzena možnost, že by se společnost Mesko, která tvoří součást PGZ, ,,zhostila" úkolu konečné kompletace protitankových střel Javelin a také vyráběla malé kovové součásti pro ně.
V kontextu válečného konfliktu, který trvá již přes rok a půl, se jedná o důležitou spolupráci, a pro polský obranný průmysl rovněž zajímavou příležitost. Posiluje už tak viditelnou americkou stopu v Polsku a posouvá ji zároveň na novou úroveň spolupráce.
V poslední době již zmiňovaný Lockheed Martin a polské ministerstvo obrany finalizovaly dohodu týkající se programu PAC-3 (Patriot Advanced Capability) WISLA Phase II, spolupráce zaměřené na posílení polských schopností protivzdušné a protiraketové obrany. Americké ministerstvo zahraničí také schválilo prodej 96 bitevních vrtulníků AH-64 Apache a dalšího přidruženého vybavení Polsku za 12 miliard dolarů.
FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu, který se nyní široce uplatňuje na ukrajinském válčišti. Moderní zbraňový prostředek je výsledkem spolupráce předních zbrojovek Raytheon a Lockheed Martin. Do výroby se Javelin dostal v roce 1994 a o dva roky později ji dodala první jednotka americké armády. Na konci 90. let Javeliny přijala do výzbroje také námořní pěchota. Do roku 2002 bylo vyrobeno pro potřeby ozbrojených sil USA cca 3 000 odpalovacích zařízení a 30 000 střel.
V současné době vlastní raketový komplet 14 zemí, mimo jiné i Česko (3 kusy odpalovacích zařízení a 12 střel spolu s výcvikovou soupravou měly být zakoupeny pro výzbroj speciálních sil roku 2006). Mezi další uživatele řadíme i Čínu (zajímavé že USA obchodují se zbraňovými systémy s Čínou, pokud se nejedná o prodej z třetí země), Lotyšsko, Velkou Británii či Jordánsko. Raketa je odpalována z ramene, vozidla či trojnožky, účinný dostřel činí 65 m (minimální), 2 500 m maximální. Nové varianty zbraně však dokážou zaměřit a zničit cíl vzdálený až 4 km.
Zdroj: Janes, Defense News