Autor fotografie: Rob Schleiffert, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Polský F-16C
Ukrajina projevila zájem o letouny F-16, nicméně USA slovy svého prezidenta Joea Bidena se k požadavku postavily záporně, Kyjev proto svou pozornost napnul k Polsku, potažmo k dalším evropským státům, které letoun provozují.
O tom, zda budou nakonec létat americké stíhací letouny na ukrajinském nebi, se spekulovalo asi ve všech možných souvislostech. Ukrajina projevila velký zájem o tyto stroje, nicméně americký prezident nakonec požadavek odmítl. USA si jsou jistě vědomy možnosti, že by ruská armáda mohla letoun sestřelit, čímž by se mohla zmocnit moderních amerických technologií. Výše zmíněné však samozřejmě platí u pozemní techniky, která proudí z USA.
To nicméně neznamená stejně jako s tanky Abrams, že Washington nemůže v budoucnu změnit názor s tím, jak budou boje na ukrajinském válčišti nabírat na intenzitě.
Kyjev mezitím nasměroval svou pozornost k Varšavě a doufá, že právě Polsko by Ukrajině mohlo dodat své stíhače F-16. Vzhledem k tomu, že Varšava si nasmlouvala kromě jiného i 32 nejmodernějších stíhačů F-35 v hodnotě 4,6 miliardy dolarů, otevírala by se možnost dodání určitého počtu F-16. Těch má ve výzbroji Polsko v současné době 48.
Kyjev v tomto směru obdržel již před časem od Varšavy pozitivní signály, že by mohlo dojít k dodávce zatím nespecifikovaného počtu stíhačů F-16 směrem na Ukrajinu. To ostatně potvrdil vedoucí kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak na svém Telegramu, kde zmínil, že ,,práce na získání letounů F-16 pokračuje, máme pozitivní signály z Polska, které je připraveno je předat v souladu s NATO."
Na druhou stranu, jak připomíná server The Drive, transfer letounů by byl součástí právě širší koordinované dohody s členskými státy NATO. Polsko tedy volí podobně obezřetný princip jako Německo. Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki zmínil, že musí dojít k ,,plné součinnosti" se členskými státy NATO. Jinými slovy to znamená, že Polsko by samo izolovaný krok k transferu stíhačů bez příslušné konzultace s ostatními spojenci neudělalo. Nicméně pro Kyjev přišla nejnověji studená sprcha, protože Moraviecki na právě skončené mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že Polsko ,,není otevřeno tomu, aby poskytlo Ukrajině letouny F-16".
Nicméně i tak by mohly další země dodat Kyjevu letouny F-16, podle serveru Politico by s tím samy USA neměly problém. V Evropě stroj například provozuje kromě Polska Řecko, Nizozemí či Belgie. Nizozemí oznámilo, že na požadavek na dodávku letounů F-16 bude pohlížet jako na otevřenou věc k jednání. Jestliže by iniciativa byla účelně koordinována podobně jako v případě tanků Leopard 2, kdy Polsko slíbilo dodat stroje, stejně jako nejnověji Portugalsko, mohla by se Ukrajina později dočkat i letounů F-16.
Pokud by Ukrajina nakonec dostala z Evropy, a možná i z USA, pokud by Washington změnil názor, kýžené letouny, byl by to poměrně velký technologický skok, o tom není sporu. Ukrajina provozuje letouny MiG-29 a Su-27. S upgradem na F-16 by se však pojilo v prvé řadě přeškolení pilotů na nový stroj, a ten by trval minimálně půl roku, možná déle. Dále vyvstává otázka ceny, kterou by musel Kyjev za stíhače zaplatit, protože v současné době je tamní ekonomika velmi špatně, samozřejmě hlavně kvůli pokračujícímu válečnému konfliktu. Otazník tedy visí nad tím, kolik stíhačů by si mohla dovolit, neboť zadarmo v tomto případě transfer určitě nebude.
Jisté je, že ve hře je i politika, pokud USA nepovolí přímý vývoz F-16, ale povolí vývoz z jiných zemí. Samozřejmě v boji je vždy riziko ztráty stroje, ale na druhou stranu je to evidentní materiální podpora spojence. Pro Polsko by to bylo výhodné, protože při přezbrojování na F-35 by nemuselo řešit, co s F-16, respektive i tak by si muselo vyžádat povolení k přeprodeji vzhledem k technologiím nebo utajovaným skutečnostem, jako je složení nátěru, radar apod.
Šance na to, že dojde k transferu stíhačů F-16 na Ukrajinu, však není na druhou stranu malá. Pokud se podíváme na začátek konfliktu a ukrajinské požadavky, na něž západní politické špičky reagovaly nejprve kategoricky negativně, aby posléze změnily svůj pohled s tím, jak se konflikt dostal do intenzivnější fáze, není vyloučeno, že Kyjev stíhače nakonec dostane. S tanky a stíhači dodanými ze Západu by nepochybně ukrajinská síla na bojišti významně narostla.
Zdroj: The Drive, Politico