Ukrajinský systém Delta vyšel Moskvu na 15 miliard dolarů

Ukrajinský systém Delta vyšel Moskvu na 15 miliard dolarů
Autor fotografie: Defence Imagery / Flickr|Popisek: Britské BVP Ajax
03 / 09 / 2024, 06:30

Internet má nespočet možností využití. Ukrajinci do obrany své země zapojují i civilní obyvatelstvo a chytré telefony. Kreml to zřejmě stojí opravdu hodně.

Ukrajinský software Delta je systém situačního povědomí a řízení bojiště. Prakticky bezezbytku integruje moderní požadavky na řídící systémy, které začínají být alfou a omegou současných armád. Podle serveru ukrajinské armády mil.in rozhodla ukrajinská vláda o implementaci Delty do obranných sil již v únoru 2023. Ukrajinská armáda is software vytvořila sama. Grey Dynamics vysloveně píše, že systém Delta je klíčovým faktorem úspěchu efektivního síťově orientovaného válčení ukrajinských jednotek na bojišti. Dále slouží jako vzor pro členské státy NATO, jak čelit nejen ruské agresi.

Delta ve spolupráci s NATO

 

Jedná se o cloudový systém, který shromažďuje, zobrazuje a zpracovává informace o pohybu nepřátelských jednotek. Dokáže koordinovat obranné síly vytváří rozsáhlé situační povědomí na frontě a ve vzduchu. Implementuje dohromady na uživatelsky přívětivé mapě údaje z veřejných i tajných zdrojů. Nutno podotknout, že podle Defence24 Delta splňuje standardy NATO a Brusel se na Ukrajině také hodně učí. Podle polského webu je Delta integrovatelná s univerzálním polským systémem Topaz. Defence24 také zmiňuje, že Rusy už Delta stála techniku v hodnotě přes patnáct miliard dolarů. O lidských ztrátách pochopitelně nemluvě. 

Delta je proto také pochopitelně cílem celé řady hackerských útoků. Ochrana systémů je nepochybně naprosto klíčová, aby nedošlo k podsunutí dat ze strany Rusů a ukrajinské jednotky se třeba nedostaly do případné pasti. Tento aspekt je pochopitelně asi tím největším rizikem, protože Delta funguje na velmi jednoduché bázi. Jakýkoli civilista se může přihlásit, stačí mít internet a chytrý telefon a začít poskytovat data o pohybech ruské techniky a vojenských jednotek. Pochopitelně je každý účastník nejprve prověřen. Je zcela jasné, jak vysoký výpočetní výkon musí Delta mít a jak velká musí být cloudová úložiště. 

Delta byla vyvinuta ve spolupráci s NATO a poprvé byla testována v roce 2017. Plně funkční se stala v roce 2022 a jestliže zvládla od února 2023 napáchat Rusům škody za 15 miliard, tak je to opravdu slušný výkon. UAV se na Ukrajině staly jednoznačně nejnebezpečnější zbraní. Dronů se na obloze denně pohybují tisíce a Delta je soustředěná zřejmě především na informace o nich. Ale nejde jen o zprávy o nepřátelských Lancetech, jde i o koordinaci UAV, kdy by měl systém zvládat až 10 000 bezpilotních prostředků naráz. To je opravdu vysoké číslo vyžadující obrovskou datovou propustnost.

 Leclerc

 

F-35, Leclerc, Bradley, Rafale, vše stejné

 

Delta je v zásadě přesně v intencích toho, kam směřují moderní armády. Nutno podotknout, že o něco podobného se snaží pochopitelně i Rusové, přirozeně zatím bez civilního obyvatelstva. Situační přehled bude vyžadován i u těch nejmenších jednotek. Američané instalují řídící systémy na své Abramsy, Raptory i F-35. Zapojené jsou i BVP Bradley nebo modernější prostředky, kde už je to samozřejmost. Totéž provádí Francouzi se svými Leclercy a třeba Rafale, které dokáží řídit bojiště v dosahu svých radarů, tedy 200 kilometrů. Britové činí stejně se svými Tornady, Challengery 3 a Ajaxy. Rychlost přenosu informací a tím pádem i reakce je alfou a omegou moderního bojiště. 

V zásadě se o novinku tak úplně nejedná. Antibateriové radary mají již poměrně dlouhou historii a jejich schopnost spočítat místa dopadu a výstřelu a doby do uskutečnění výbuchu je velmi důležitá. Přenos těchto informací do řídícího systému a rychlost tohoto předání jsou důležité už dlouhodobě. Jen se vše síťovým propojením a špičkovou výpočetní technikou dramaticky zrychluje. Výsledek bude ten, že objevený nepřítel bude mít jen desítky sekund na ukrytí se před palbou. Pochopitelně v ideální situaci, nehledě na to, že i odvetná palba bude znamenat ohrožení pro pálící jednotku. Stále více proto roste důležitost rušících systémů. Kyjev se svým softwarem Delta však udělal velký krok kupředu.

 

Tagy článku

-->