Unikát ve své kategorii. Izraelské obrněné vozidlo Achzarit sází na maximální ochranu posádky

Unikát ve své kategorii. Izraelské obrněné vozidlo Achzarit sází na maximální ochranu posádky
Autor fotografie: Wkipedia, gkirok (CC BY-SA 3.0)|Popisek: obrněné vozidlo Achzarit
11 / 02 / 2020, 11:00

Izraelské obrněné transportní vozidlo Achzarit představuje velmi dobře pancéřovaný stroj, který se soustředí především na maximální ochranu posádky. Achzarit spatřil světlo světa v roce 1988 a od té do patří spolu s modifikací MK 2 k důležitým izraelským ,,armádním " článkům na bojišti.

Předně je třeba zmínit, že Achzarit je vozidlem, které je ve své kategorii unikátem a nemá odpovídající protějšek ve světě. Izraelské pozemní síly mají k dispozici necelé čtyři stovky tohoto odolného stroje.

Jedná se o vozidlo, které je efektivním přepravníkem na bojišti navíc odolné a s velmi dobrou zbraňovou výbavou. Jako základ posloužily Achzaritu sovětské tanky T-54, respektive T-55. Starý design však doznal znatelných změn. Byla odstraněna původní věž, modifikoval se podvozek, aby vozidlo mohlo převážet výsadek, přidaly se zadní dveře pro výstup a nástup vojáků, což odpovídá klasickému BVP.

Masivní 44tunové vozidlo, které tvoří tříčlenná posádka a 7členný výsadek, pro jehož místo je vyhrazen prostor ve středu a pravé zadní části korby, je 6,20 m dlouhé, 3,60 m široké. První verzi Achzarit MK 1 pohání motor 8V-71 TTA o výkonu 478 kW, modernější variantu, již zmíněnou MK 2, pak motor 8V-92TA o výkonu 625 kW. Achzarit může vyvinout rychlost až 65 km/h, dojezd činí 600 km. Před několika lety byla představena varianta vozidla s názvem Achzarit Mk 2, která je určena k nasazení do konfliktů nižší intenzity.

Konstruktéři se soustředili na dva hlavní aspekty - maximální ochranu posádky, základ spočívá v přídavném kompozitovém pasivním pancéřování, a velmi dobrou zbraňovou výbavu, jejíž osu tvoří dálkově ovládaná stanice OWS (Overhead Weapon Station) od firmy Rafael. Ten se skládá z kulometu M240 ráže 7,62 mm. Sekundární zbraňovou výbavu pak zajišťuje dvojice kulometů ráže 7,62 mm. Některé Achzarity ve službě však byly vybaveny dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Samson, která je osazena kulomety ráže 12,7 mm či automatickým granátometem ráže 40 mm.

Pokud hovoříme o nasazení Achzaritů, účastnily se například tzv. Operace Duha v roce 2004, jež probíhala na neklidném pásmu Gazy. Cílem Izraelců byla infrastruktura teroristických skupin a pašerácké zbraně, přes které proudily do této oblasti zbraně. Achzarity byly rovněž součástí Války v Gaze, někdy také nazývané Operace Lité olovo, což byla třítýdenní vojenská kampaň, zaměřená proti cílům teroristické organizace Hamás v Pásmu Gazy.

Je dobré v této souvislosti rovněž poznamenat, že Izrael je vlastně v permanentním konfliktu se sousedními státy a nemůže si dovolit velké ztráty. AČR plánuje nákup nových BVP, otázkou je, zda si může dovolit zbytečné ztráty, nebo chce nakoupit vozidla, jež ochrání životy mužů a žen ve službě. Lze předpokládat, že žádný z generálů ani politiků, kteří činí rozhodnutí v boji, ve vozidle sedět nebude. Jaké tedy bude rozhodnutí: to nejlepší, nebo to nejlevnější?

 

 

Tagy článku