foto: Shutterstock/Umělecká představa roje bezpilotních letounů
Kancelář Pentagonu na ochranu proti malým dronům se zaměří na neutralizaci rojů bezpilotních letounů (swarming) ve své další demonstraci plánované na červen 2024. Toto uvedl během svého vystoupení na konferenci „Space and Missile Defense Symposium“ 8. srpna ředitelem úřadu.
Šíření využití dronů na bojišti, ze vzduchu i ve vodě, například ve válce na Ukrajině výrazně stoupá. Ukrajina údajně ztrácí 10 000 malých dronů měsíčně, bez specifikace, zda se jedná o sestřely nebo sebevražedné/kamikadze drony. Kalkulace byla provedena dle dat shromážděnými „think tankem Royal United Services Institute“. Zahlcení bojiště velkým množstvím dronů, zejména těch, které jsou schopné létat koordinovaně, je hrozbou, kterou se americká armáda stále snaží řešit.
Swarming je v principu kolektivní povědomí skupiny dronů. Je jeden řídící, ale při jeho zničení či disfunkci roli okamžitě přebírá další dron, protože veškerá data jsou sdílena a je určeno pořadí dronů ve „velitelském“ řetězci. Roj dronů může útočit koordinovaně na jeden konkrétní cíl nebo po dosažení oblasti útoku provádět plošný úder nebo, dle instalovaných senzorů, si vyhledat cíle – například podle tepla z motoru bojových vozidel nebo i vytápěných velitelských stanovišť. Drony tedy mohou letět skutečně jako roj, tedy plošně rozprostřeny, nebo jako „had“, tedy jeden následuje druhý, což snižuje jejich tepelnou stopu (pokud nejsou elektrické) a zároveň i radarový odraz.
Psali jsme
Probíhající válka na Ukrajině je též válkou a rozvojem dronů, od podomácku vyrobených po špičkové technologie. Nebo dá se říci od těch...
Obrana proti Swarming ale bude vyžadovat víceúrovňový přístup, říká generálmajor Sean Gainey, který vede Úřad pro bojové systémy malých bezpilotních letadel. „Abyste se dostali ke schopnosti obrany proti velkému množství UAS (bezpilotních vzdušných systémů), protože nebudete mít dostatek vzdušných „bojových“ prostředků, musíte využít schopnosti elektronického boje, vysoce výkonné mikrovlnné směrově zaměřené prostředky, stejně jako kinetické zbraně jako 30mm děla na BVP s odpovídající municí, jež má buď střepinový účinek nebo spadá do oblasti EW a ruší komunikaci dronů.
Úřad pro boj proti dronům zaslal 4. srpna požadavek o technologické návrhy řešenív rámci odpovídajících firem a konsorcií obranného průmyslu, jež by měla nakonec zahrnovat i demonstrace stacionárních i mobilních schopností detekce, sledování, identifikace a případně zničení (DTID) systémů se schopností Swarm, tedy roje malých UAS.
Pro demonstraci se v požadavku uvádí, že systém UAS Swarm je definován jako skupina bezpilotních letadel, která prokazuje koordinované chování k dosažení společného cíle.Úřad na začátku tohoto roku uvedl, že účastníky demonstrace v červnu 2024 vybere na přelomu října nebo listopadu tohoto roku.
Americké ministerstvo obrany vytvořiloÚřad k ochraně proti malým dronům na konci roku 2019 a vybralopozemní síly (US ARMY), aby řídilatento projekt. Zcela se soustředí na začlenění schopnosti boje proti malým UAS do vybavení všech bojových jednotek. Úřad nyní provedl čtyři demonstrace: dvě na jaře a na podzim 2021, další na jaře 2022 a poslední letos v létě.
V první demonstraci se úřad soustředil na obranné prostředky s nízkým zajištěním proti malým dronům; ve druhé demonstraci zkoumal levné, pozemní a ruční schopnosti; a ve třetí hodnotil vysokovýkonné mikrovlnné prostředky a také koncept obrany proti UAS jako samostatný druh služby v organizaci armády.
Psali jsme
Společnost MBDA je v Německu lídrem ve vývoji, výrobě a údržbě řízených střel, systémů protivzdušné obrany a tzv. efektorů. Před čtyřmi...
Aby se úřad vypořádal s rostoucí hrozbou obvykle sebevražedných útočných dronů, které byly v minulém roce na Ukrajině převážně vidět, zabýval se tím na červnové demonstraci na Yuma Proving Ground v Arizoně, jak se co nejúčinněji chránit.
Generál Gainey zdůraznil, že americká armáda již dodala Ukrajině určité obranné prostředky proti dronům. Mezi systémy patří schopnost elektronického boje – BlueHalo's Titan – a některávýbava stíhacích letounů.Americká armáda také začala využívat obranu proti malým UAS jako samostatnou službu. Námořní pěchota financovala šest organizačních míst a Velitelství speciálních operací USA má v organizaci též tento prvek, řekl generál Gainey. US ARMYrozšíří ve fiskálním roce 2024 organizační strukturu o další místa.
Přístup americké armády a situace na Ukrajině jednoznačně potvrzuje, že obrana proti všem typům dronů, od těch nejmenších po ty strategické, má rostoucí prioritu. A též že se nejedná jen o schopnosti PVO (protivzdušné obrany), ale i výkonnost elektronického boje (EW), tedy pronikat do řídících a komunikačních kanálů dronů, nebo je dostatečně rušit, aby ztratily komunikaci případně signál o poloze.
Jenže s rozvojem právě bezpilotních prostředků ve vzduchu, na zemi a na/pod mořem společně s rostoucími schopnostmi AI, tedy umělé inteligence, je toto stále náročnější se účinně bránit. Drony letí nízko, relativně potichu, jsou malé a jsou snadno nahraditelné, nepotřebují výkonný komunikační prostředek a s instalací AI nebo s řídícím letounem, pozemním prostředkem nebo plavidlem budou stále více rostoucí hrozbou. Zatím se mnohdy používají drony zakoupené v hračkářství s nulovou odolností proti EW, ale doba se rychle mění.
Zdroj: mydefence.dk, rafael.co.il, droneshield.com
Tagy