US Navy plánuje vyzbrojit ponorky třídy Ohio a Virginia hypersonickými zbraněmi CPGS

US Navy plánuje vyzbrojit ponorky třídy Ohio a Virginia hypersonickými zbraněmi CPGS
Autor fotografie: public domain|Popisek: Ponorka USS Virginia
25 / 11 / 2020, 13:00

Americké námořnictvo má v plánu vyzbrojit ponorky třídy Ohio a Virginia hypersonickými zbraněmi vznikajícími v programu Conventional Prompt Global Strike (CPGS).

US Navy vnímá hypersonické zbraně jako ,,game changer" a nechce ponechat nic náhodě. Před několika týdny prohlásil poradce dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O'Brien, že je v plánu osazení torpédoborců třídy Arleigh Burke hypersonickými raketami. Zmínil se také o ponorkách třídy Virginia.

Server seapowermagazine.org nyní přinesl informaci, že konvenční hypersonické zbraně vznikající v programu CPGS, mající do hodiny kdekoliv ve světě zasáhnout cíl, budou tvořit součást výzbroje ponorkové třídy Virginia a Ohio. Podle plánu tak mají být nasazeny hypersonické zbraně nejprve na ponorkách třídy Ohio, a to v roce 2025, potom budou následovat o tři roky později ponorky třídy Virginia, resp. její verze Block V.

Podle viceadmirála a ředitele programů strategických systémů v US Navy Johnnyho Wolfa je vývoj a nasazení hypersonických zbraní jednou z hlavních priorit amerického námořnictva. Wolfe doplnil, že je  stanoven časový harmonogram dodávek jednotlivých komponentů hypersonické zbraně, která má být v budoucnu na moři tou ,,rozdílovou". Vzhledem k náročnosti vývoje hypersonické zbraně, mimo jiné samotného nosiče, respektive kluzáku, je však možné, že plán nabere časový skluz.

CPGS by měla nabýt podoby upravené mezikontinentální balistické rakety s hypersonickým kluzákem. Ty mohou odpalovat jednak již zmíněné ponorky, je možné je též vypouštět z pozemních základen.

Po představení hypersonických zbraní v letectvu bylo jen otázkou času, než budou zkonstruovány nosiče pro větší hlavice s odpalem z pozemních stacionárních či mobilních zařízení nebo bojových plavidel, hladinových i ponorek. Lze tedy předpokládat, že jejich plošné zavádění spustí závody ve zbrojení v oblasti protivzdušné obrany k detekci, rozpoznání, sledování a navedení odpovídajích protizbraní, jež též budou zřejmě spadat do kategorie hypersonických.

Výhodou hypersonických zbraní je rychlost dosažení cíle, tedy minimum času na reakci obrany, nevýhodou je nízká manévrovatelnost vzhledem k vysoké rychlosti a obrovskému přetížení při akceleraci i změně směru.

 

Zdroj: seapowermagazine.org

Tagy článku

-->