U.S. Navy se vrací ke svým kořenům. Útočí na húsíjské piráty

U.S. Navy se vrací ke svým kořenům. Útočí na húsíjské piráty
Autor fotografie: Official U.S. Navy Page / Flickr|Popisek: Tomahawk
12 / 01 / 2024, 13:00

Amerika opět vede válku proti barbarským státům. Její námořnictvo likvidovalo piráty již v 18. století. Dnes jsou na řadě chvástaví húsíjští islamisté.

Americké U.S. Navy vzniklo v za americké války za nezávislost v letech 1775 až 1783. Jeho prvním velitelem byl pozdější prezident USA George Washington. Jenže Američané nebyli schopni čelit Royal Navy a flotila prakticky po válce zanikla. Obnovena byla teprve roku 1794, kdy Kongres objednal stavbu šesti fregat. Jedna z nich, s příznačným jménem USS Constitution, slouží dodnes. 

Američané v letech 1798 až 1800 bojovali v nevyhlášené válce proti Francii, která umožnila svým korzárům útočit na americké lodě v Karibiku. Korzár je v podstatě pirát, který ale část svého lupu odvádí panovníkovi své země. 1801-1805 bylo U.S. Navy rozhodující americkou silou ve válce proti barbarským africkým státům ve Středomoří. Američané odmítli platit tribut tamním pirátským vládcům a barbarským vůdcům v Tripolisu, Alžíru, Tunisu a Maroku. Američané v konfliktu zvítězili, byť některé poplatky se odváděly až do roku 1816. 

Tato historie až příliš připomíná současný konflikt s Húsíji, kteří od roku 2014 v Jemenu vedou občanskou válku, jsou dlouhodobě podporováni Íránem, Sýrií, Hizballáhem a ve spojenectví s Hamásem. Povstalci ovládají větší část země, původní vláda je podporována především Saudskou Arábií, SAE, Marokem a Egyptem. Od počátku otevřeného střetu mezi Izraelem a Hamásem Hútíové střílí rakety na židovský stát a postupně se začali zaměřovat na transportní lodě proplouvající strategickým průlivem Bab-al-Mandab spojujícím Rudé moře a Indický oceán. 

12. 1. 2024 zaútočili Američané společně s Velkou Británií proti povstalcům a to za podpory Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska. Celá operace evokuje boje právě proti barbarským státům z období vzniku U.S. Navy. Podle CNN jsou k útokům proti húsíjským povstalcům používány řízené střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Ty mohou být vypouštěny z hladinových lodí nebo ponorek.

Eurogihter Typhoon španělského letectva

Rakety mohou manévrovat za letu a jsou tedy obtížně zasáhnutelné protivzdušnou obranou. Jsou podzvukové, váží 1 200 kilogramů a mají dolet až 1 300 kilometrů. Jejich inerciální naváděcí systém s gyroskopy jim umožňuje letět nízko nad zemí s rychlostí kolem 1 000 km/h. Poprvé byly použity v První válce v zálivu v roce 1991, kde se ihned staly legendou. Cena jedné střely se pohybuje okolo osmnácti milionů korun. 

V oblasti se kromě amerických letadlových lodí pohybuje také jaderná ponorka USS Florida, jež patří mezi čtyři plavidla, která patřila původně k třídě Ohio, ale v letech 2005 až 2007 byla přestavěna na lodě s řízenými střelami. Jedna ponorka má na palubě až 154 střel s plochou dráhou letu. To je asi dvakrát více než standardní torpédoborec a čtyřikrát více než mají útočné ponorky U.S. Navy. 

Britové mají v oblasti víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon, ale Londýn neuvedl, odkud startují. Nemohou startovat z paluby letadlové lodi, tedy Queen Elizabeth se v oblasti zřejmě nenachází. Ty k útokům s největší pravděpodobností používají rakety Storm Shadow a Brimstone II. Otázka zní, jak dlouho intervence potrvá. Húsíové dokázali skutečně ohrozit globální námořní obchod a eliminace jejich možností je nutná. 

 

Tagy článku