Autor fotografie: Official U.S. Navy Page / Flickr|Popisek: USS Abraham Lincoln na cvičení RIMPAC 2022
US Army a US Navy se intenzivně připravují na možný útok Íránu na Izrael a americké vojenské pozice v regionu. Dvanáct již alokovaných amerických plavidel doplní letadlová loď USS Abraham Lincoln a ponorka USS Georgia.
V posledním roce došlo k zásadnímu zhoršení napětí v oblasti Blízkého východu. Podle vývoje v posledních dnech se zdá, že americká armáda si tuto skutečnost uvědomuje a situaci nepodceňuje. Za tímto účelem proto doplňuje svoje vojenské kapacity v regionu, protože ohlášený koordinovaný útok šiítské velmoci a teroristických skupin na Arabském poloostrově může přijít kdykoli. Jedním z příkladů přípravy a jasnou ukázkou amerického odhodlání zachovat si svou strategickou pozici v regionu je také nedávné vyslání jaderné ponorky USS Georgia a letadlové lodi USS Abraham Lincoln s jeho doprovodem složeným z několika torpédoborců třídy Arleigh Burke na Blízký východ. Podle U S. Naval Institute plavidla doplní již stávající americkou flotilu alokovanou v oblasti.
Plně vyzbrojené USS Georgia a USS Abraham Lincoln
Stavba ponorky USS Georgia začala na konci 70 let a jedná se o čtvrté plavidlo třídy jaderných ponorek Ohio, kam patří dalších 17 plavidel. Ponorky třídy Ohio byly za doby studené války určeny k nesení mezikontinentálních balistických raket Trident II, které mají dolet přes 12 tisíc kilometrů. Podobně jako dalším třem plavidlům třídy Ohio, USS Ohio, USS Michigan a USS Florida, byla také USS Georgia odebrána možnost nést balistické střely. Novými zbraňovými systémy těchto ponorek jsou však stále velmi ničivé přesné střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk, kterých ponorka USS Georgia může najednou nést až 154 kusů.
Letadlová loď USS Abraham Lincoln je pátým plavidlem americké třídy Nimitz, které jsou největšími současnými loděmi na světě. Pod USS Abraham Lincoln spadá množství špičkových a modernizovaných letounů skupiny Carrier Air Wing Nine. Její piloti operují s víceúčelovými F/A-18E a F Super Hornet, EA-18G Growler, F-35C Lightning II, helikoptérami MH-60S a MH-60R Seahawk, ale především také AWACS E-2D Hawkeye. US Navy sice blíže nenspecifikovalo, jaké z letounů budou nasazeny na této konkrétní misi, ale můžeme se domnívat, že především F-35 a E-2D Hawkeye budou kvůli svým pokročilým senzorům velmi vhodné k mapování situace na případném bojišti.
Kromě USS Georgia a USS Abraham Lincoln 12 plavidel US Navy
Společně s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln by do oblasti Blízkého východu měla dorazit také doprovodná plavidla Carrier Strike Group Three, do níž patří tři torpédoborci třídy Arleigh Burke USS OKane, USS Spruance a USS Frank E. Petersen Jr. Tato plavidla s pokročilým vybavením doplní dalších 12 amerických lodí, které byly do oblasti postupně přesunuty v souvislosti se stále se zhoršující bezpečnostní situací. Mezi ně patří podle informací Washington Post další letadlová loď třídy Nimitz s atomovým pohonem USS Theodore Roosevelt, osm torpédoborců třídy Arleigh Burke (USS Roosevelt, USS Bulkeley, USS Cole, USS John S. McCain, USS Daniel Inouye, USS Russell, USS Laboon a USS Michael Murphy) a tři vrtulníkové výsadkové lodě třídy Wasp (USS Wasp, USS Oak Hill a USS New York).
Některé z těchto plavidel se přímo podílí na operaci Prosperity Guardian proti teoristické skupině Hútijů z Jemenu. Právě torpédoborci třídy Arleigh Burke mohou být vybaveny desítkami střel SM-3, které jsou určeny k likvidaci balistických střel. Americká armáda proto koncentrací těchto torpédoborců chce Íránu a Hizballáhu dát jasně najevo, že je podobně jako na jaře připravena na případný útok na americké a izraelské pozice i v případě, že budou nepřítelem využity balistické střely. Při útoku Íránu na Izrael, jeho sousedy a americké pozice na Blízkém východě bylo spojeneckými jednotkami zneškodněno nejméně 120 kusů balistických střel.
Velké množství letounů na amerických letadlových lodích, ponorky, ale především také torpédoborci vybavení přesnými střelami však nemají sloužit pouze pro primární likvidaci vzdušných hrozbeb. Plavidla, ale především letouny, mezi nimiž vynikají F-35 a AWACS E-2D Hawkeye díky svým pokročilým senzorům propojeným s řídícími systémy budou nejspíš také využívány k zasílání aktuálních informací z bojiště na základny. Získané informace z různých zdrojů proto pomohou k lepšímu a komplexnějšímu vyhodnocování aktuální situace a následnému použítí aktuálně nejbližšího a nejefektivnějšího zbraňového systému daného vzdušného, pozemního nebo námořního stoje.
Írán a Hizballáh vs Izrael, US Army a US Navy
Atmosféra na blízkém východě je v důsledku zabití Ismáíla Haníja, jednoho z nejvyšších představitelů palestinské teroristické organizace a politické frakce Hamás, na konci července 2024, podle serveru Politico velice napjatá. Za viníka bombového útoku na luxusní hotel v Teheránu, kde se Haníja skrýval, označil Írán Izrael, který však odpovědnost za útok popřel. Izraelská armáda však jen o den dříve 30. července provedla útok na jednoho z vojenských představitelů Hizballáhu Fuad Shukr Muhsan, který svým zraněním podlehl. Obvinění Izraele ze zabití Haníji a vojenská operace proti vůdci teroristů Muhsanovi však vedlo k tomu, že Írán společně s libanonským Hizballáhem Izraeli vzkázali, že smrt obou mužů nezůstane bez odplaty.
Ve vzduchu již několik týdnů panuje možnost íránského útoku na Izrael a někteří světoví bezpečnostní experti se proto ve světle těchto informací nebojí hovořit o možnosti rozpoutání konfliktu s celosvětovými důsledky. Izrael by však na případné odražení útoku neměl být sám. Představitel amerického CENTCOMu generál Michael Kurilla podle informací TOI od začátku srpna již dvakrát navštívil Izrael, aby společně s představiteli izraelské armády domluvili postup proti možnému sdruženému útoku libanonských teoristů a Íránu.
Americká armáda, především US Navy, možný útok, stejně jako Izraelci, v žádném případě nepodceňuje a připravuje své vojenské rezervy na různé druhy hrozeb. Kromě alokace plavidel, které jsou rozmístěny v oblasti Středozemního moře, Rudého moře, Adenského zálivu, ale také Perského zálivu, jak je možné vidět na výše přiložené mapě ze sociální sítě X, US Army také posiluje zásoby svých základen a dalších strategických pozic. Dokladem je kupříkladu nedávné přesunutí několika letounů F/A-18 z letadlové lodi USS Theodore Roosevelt na nespecifickovanou americkou základnu v oblasti Blízkého východu, o němž informoval webový portál the Aviationist.
Na Arabském poloostrově se podle informací American Security Projekt vyskytuje nejméně 16 letišť a 8 přístavů s přítomností americké armády. Kromě nich je však na Blízkém výhodě také několik strategických amerických základen, na něž je v souvislosti s válkou v Gaze již téměř rok intenzivněji útočeno teroristickými a polovojenskými skupinami napojenými na Írán. Jeden z významnějších útoků, při kterém nebyl PVO zachycen dron teroristů, se uskutečnil v únoru 2024 na základnu Tower 22 v Jordánsku. Zemřeli při něm tři američtí vojáci. Nepřítelem teroristických skupin a Íránu tak není pouze Jeruzalém, ale také americká přítomnost a jednotky rozmístěné v oblasti Blízkého východu.
Možná válka mezi Íránem a Izraelem proto zdaleka nemusí být pouze regionálním konfliktem a vzhledem k úzkému napojení a výměně vojenské technologie mezi šiítskou velmocí, Ruskem a Severní Koreou existuje potenciální hrozba jeho rozšíření do dalších částí světa. Američané si tuto skutečnost pravděpodobně více než uvědomují a množství nasazené vojenské techniky nejspíše vyplývá ze snahy odradit nepřítele od útoku. Írán od začátku války na Ukrajině úzce spolupracuje s Ruskem, kterému již přes dva roky posílá své sebevražedné drony Mohajer 6 nebo Šáhid 136, který je známý také pod označením Geran-2. Severní Korea zase prokazatelně rusku dodává dělostřeleckou munici.