USA chtějí urychlit dodání stíhačů F-16 Block 70/72 Tchaj-wanu

USA chtějí urychlit dodání stíhačů F-16 Block 70/72 Tchaj-wanu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-16 Fighting Falcon Block 40 (ilustrační obrázek)
22 / 01 / 2022, 13:00

Stíhače F-16 ve variantě Block 70/72 má obdržet Tchaj-wan, USA hledají cesty, jak dodávky urychlit.

USA hledají cesty, jak urychlit dodávky stíhačů F-16 Block 70/72 Tchai-wanu, uvedla Al Džazíra. Tchaj-wanská vláda adresovala do Washingtonu přání, aby stroje byly dodány dříve, než jak je stanoveno. Letouny mají výrazně navýšit tchaj-wanské vzdušné kapacity v trvale napjaté atmosféře nejistoty dané zhoršujícími se vztahy s Čínou.

USA ještě nepřišly s řešením, jak urychlit dodávky letounů Tchaj-wanu, řekl agentuře Reuters anonymní zdroj, který Al Džazíra cituje. Tchaj-wan má podle stávajícího harmonogramu dostat stíhače koncem roku 2026.

Čína projevila již v roce 2019 ostrý nesouhlas s plánem na prodej 66 stíhačů F-16 Block 70/72 za 13 miliard dolarů Tchaj-wanu a dodala výhrůžku, že pokud prodej přece jen proběhne, tak USA ponesou důsledky, aniž by Peking specifikoval, co přesně tím myslí.

USA podporují Tchaj-wan vojensky, kromě plánu mu dodat stíhače Washington již dříve schválily prodej více než 100 tanků M1A2T Abrams.

Tchaj-wan se v poslední době obává vzrůstajícího vojenského tlaku, který si činí dlouhodobé teritoriální nároky na ostrov, který považuje za svou provincii a hrozí v případě vyhlášení tchajwanské nezávislosti, že v krajním případě provede invazi.

Minulý rok provedla Čína několikrát po sobě narušení tchajwanského vzdušného prostoru 38, respektive 39 letouny a začalo se mluvit opět nahlas o možné čínské invazi na ostrov, který Peking považuje za svou vzbouřenou provincii.

Posilování vazeb USA-Tchaj-wan k nelibosti Číny je tak zřejmé, což akcentuje i tchajwanská strana, která se na USA ve vojenské oblasti poslední době spoléhá.

 

Zdroj: Al Džazíra, Reuters

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace