USA daly zelenou ,,obřímu" prodeji 105 stíhačů F-35 Japonsku. Jaký má s nimi plán?

USA daly zelenou ,,obřímu&quote; prodeji 105 stíhačů F-35 Japonsku. Jaký má s nimi plán?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35B
13 / 07 / 2020, 14:30

Japonsko usilovalo o velkou dodávku 105 letounů F-35, kterou nyní USA schválily.

Japonský nákup 105 letounů F-35 za odhadovanou cenu 23 miliard dolarů dostal od amerického ministerstva zahraničí zelenou, uvedl server Air Recognition. Jedná se o druhý největší obchod po prodeji stíhačů F-15SA Saúdské Arábii v roce 2010. Hodnota tohoto nákupu činila 29,4 miliardy dolarů a významně posílila tamní sílu stíhacího letectva.

Japonsku bude dodáno 63 strojů F-35A a 42 F-35B tak, jak požadovalo. Japonsko sleduje již dlouhou dobu s nelibostí čínskou rozpínavost a aktivitu ve Východočínském moři a činí účinná protiopatření. Jedním z nich je i snaha provozovat omezené množství letounů F-35B na svých vrtulníkových torpédoborcích Izumo a Kaga, které kvůli tomu procházejí přestavbou na letadlové lodě. Otázkou před časem bylo, jestli Japonci přikročí ke konverzi jednoho či obou vrtulníkových torpédoborců. Nakonec bylo rozhodnuto, že projdou přestavbou oba.

Japonci nemají od skončení druhé světové války žádnou letadlovou loď, z nichž by mohly startovat stíhací letouny, což by se mělo nyní změnit. Práce na konverzi vrtulníkových nosičů na letadlové lodě by mohly být dokončeny v polovině této dekády, což je ovšem jen hrubý odhad.

 

Zdroj: Air Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace