USA daly zelenou ,,obřímu" prodeji 105 stíhačů F-35 Japonsku. Jaký má s nimi plán?

USA daly zelenou ,,obřímu&quote; prodeji 105 stíhačů F-35 Japonsku. Jaký má s nimi plán?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35B
13 / 07 / 2020, 14:30

Japonsko usilovalo o velkou dodávku 105 letounů F-35, kterou nyní USA schválily.

Japonský nákup 105 letounů F-35 za odhadovanou cenu 23 miliard dolarů dostal od amerického ministerstva zahraničí zelenou, uvedl server Air Recognition. Jedná se o druhý největší obchod po prodeji stíhačů F-15SA Saúdské Arábii v roce 2010. Hodnota tohoto nákupu činila 29,4 miliardy dolarů a významně posílila tamní sílu stíhacího letectva.

Japonsku bude dodáno 63 strojů F-35A a 42 F-35B tak, jak požadovalo. Japonsko sleduje již dlouhou dobu s nelibostí čínskou rozpínavost a aktivitu ve Východočínském moři a činí účinná protiopatření. Jedním z nich je i snaha provozovat omezené množství letounů F-35B na svých vrtulníkových torpédoborcích Izumo a Kaga, které kvůli tomu procházejí přestavbou na letadlové lodě. Otázkou před časem bylo, jestli Japonci přikročí ke konverzi jednoho či obou vrtulníkových torpédoborců. Nakonec bylo rozhodnuto, že projdou přestavbou oba.

Japonci nemají od skončení druhé světové války žádnou letadlovou loď, z nichž by mohly startovat stíhací letouny, což by se mělo nyní změnit. Práce na konverzi vrtulníkových nosičů na letadlové lodě by mohly být dokončeny v polovině této dekády, což je ovšem jen hrubý odhad.

 

Zdroj: Air Recognition

Tagy článku