USA jsou se spojenci na ,,jedné lodi". Biden pošle do Evropy dalších 3 000 vojáků

USA jsou se spojenci na ,,jedné lodi&quote;. Biden pošle do Evropy dalších 3 000 vojáků
Autor: U.S. Army Europe, CC BY 2.0|Popisek: Americká dragounská jízda
03 / 02 / 2022, 12:00

USA rozmístí 2 700 vojáků v Polsku, Rumunsku a Německu ve stále napjaté mezinárodní situaci panující okolo Ukrajiny.

Americké vojenské posily v počtu 2 700 vojáků jsou připraveny být vyslány do Polska, Rumunska a Německa, uvedla agentura Reuters. Tyto posily jsou dalším ,,příspěvkem" USA evropským spojencům ve stále napjaté situaci, která obestírá Ukrajinu. Šéf NATO Jens Stoltenberg  tento krok USA vítá.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že další rozmístění vojáků ve zmíněných zemích je zcela v souladu s tím, co řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi - pokud bude jeho jednání nadále agresivní, je namístě dát na zřetel evropským spojencům, že jsou s nimi USA ,,na stejné lodi".

To je pak činěno, jak vyjádřil mluvčí Pentagonu John Kirby, proto, aby byl vyslán ,,silný signál" Putinovi, že USA vždy záleží na evropských spojencích. Kirby současně ujistil, že vyslání téměř 3 000 vojáků do Polska, Rumunska a Německa je dočasné a nejsou určeni k tomu, aby případně bojovali na Ukrajině, pokud by Rusko uskutečnilo invazi.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak nejnovější krok USA vítá a vnímá jej jako jasný vzájemný signál solidarity.

Další rozmístění vojáků má podle USA posílit v mezinárodně nepříznivé situaci východní křídlo NATO a odstrašit Rusko od kroků, které by mohly vést k přímé vojenské akci proti Ukrajině. Provedení invaze na Ukrajinu však Rusko vylučuje, jak už opakovaně vzkázalo.

 

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace