USA nabízí Finsku letouny EA-18G Growler a F/A-18 Super Hornet

USA nabízí Finsku letouny EA-18G Growler a F/A-18 Super Hornet
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: Boeing F/A-18E "Super Hornet
24 / 02 / 2019, 15:00

Americké ministerstvo obrany dalo souhlas k tomu, aby US Navy a společnost Boeing nabídla letoun Boeing EA-18G Growler a F/A-18 Super Hornet Finsku v rámci programu HX.

Finsko se v současné době v rámci programu HX poohlíží po nových letounech, které by nahradily stroje F/A-18 Hornet, jejichž životnost končí do roku 2030. Finsko chce do roku 2025 Hornety nahradit novým stíhači.

Možnou náhradou by mohl být letoun pro elektronický boj Boeing EA-18G Growler a F/A-18 Super Hornet. Tyto stroje nabídly USA Finsku poté, co Pentagon dal souhlas k tomu, aby námořnictvo, respektive společnost Boeing nabídla tyto dva letouny. Viceprezident Boeingu Dan Gillian prohlásil, že kombinace Super Hornetů a Growleru by poskytla Finsku mimořádné technologické schopnosti, které by splňovaly požadavky programu HX.

Finsku již nicméně učinilo nabídku v tomto směru také Švédsko. 30. ledna oznámila společnost SAAB, že svému sousedovi může nabídnout 64 letounů JAS 39 Gripen, jednomístnou variantu Gripen E a dvoumístnou verzi Gripen F.

Zatím není jasné, jakému řešení dá Finsko přednost, protože tendr je otevřený a pravděpodobně se přihlásí ještě další uchazeči.

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace