USA potřebuje nový tank, možná vyzbrojený railgunem a lasery

USA potřebuje nový tank, možná vyzbrojený railgunem a lasery
Autor fotografie: US Marines|Popisek: MBT Abrams
03 / 08 / 2017, 11:00

Hlavní bitevní tanky pravděpodobně nezmizí do historických knih jako stará jezdecká kavalérie během počátku 20. století, ale technologický pokrok by mohl zásadně změnit povahu budoucích obrněných vozidel. Americká armáda v současné době provádí analýzu alternativ, jak by mohla vypadat budoucí rodina obrněných vozidel.

"Nacházíme se nyní v okamžiku historie, kdy pancéřové mechanizované vozy procházejí cestou kavalerie?" řekl americký armádní generál Mark A. Milley publiku v National Press Club ve Washingtonu. "Myslím že ne, ale jsem skeptik, takže se budu i nadále ptát."

40 let starý hlavní bitevní tank M1 Abrams zůstává schopným tankem, ale začíná se projevovat jeho věk. Jak poznamenal Milley, dlouho sloužící tanky byly v průběhu let rozsáhle vylepšeny a pod svým povrchem nejsou příliš podobné původním konfiguracím. Téměř všechno na vozidlech bylo kompletně přestavěno. Avšak Abrams je pravděpodobně na hranicích svých možností, a armáda potřebuje nový tank.

Psali jsme: National Interest: Tank M1 Abrams je králem mezi tanky

"Potřebujeme novou pozemní pancéřovou platformu pro naši mechanizovanou pěchotu a naše tanky," řekl Milley. "To je moje přesvědčení, přinejmenším v dohledné budoucnosti (v příštích 25 letech), budou hrát roli v pozemní válce tyto formace."

Milley uvedl, že nová rodina bojových systémů pozemních sil bude pravděpodobně zahrnovat technologie, jako jsou aktivní ochranné systémy, snížené posádky a automatizované věžičky. Budou podobné v mnoha směrech technologiím, které propagují řady bojových vozidel ruské armády. A jstejně jako ruská Armata, bude budoucí obrněné vozidlo americké armády součástí rodiny příbuzných strojů.

Psali jsme: Abrams se Armaty nebojí: M1A2 SEP V3 do armády v roce 2017

Rovněž robotika by mohla hrát velkou roli v budoucí rodině amerických obrněných bojových vozidel. Milley uvedl, že každé budoucí vozidlo by mělo být schopné dvojího ovládání, aby velitel mohl poslat klasickou, nebo bezosádkovou verzi do boje.

Největší průlom by však mohl být v materiálech. Ocel, wolfram, ochuzený uran a keramické kompozity jsou tuhé a husté a poskytují vynikající ochranu při jejich zabudování do pancíře. Tyto materiály jsou však také těžké - což je důvod, proč tanky Abrams váží téměř 70 tun.

"Svatý grál technologií, které se snažím najít pro tuto věc, jsou materiály - je to samotný pancíř" řekl Milley. "Protože pokud vyvineme nějaký materiál, s výrazně lehčí hmotností, která vám dává stejnou ochranu, bylo by to skutečně významným průlomem."

Jiné potenciální technologie by mohly zbavit tanky klasických děl. Railgun a lasery jsou těmito potenciálními technologiemi, které by mohly být začleněny do budoucích obrněných vozidel, uvedl generál Milley.

Zdroj: The National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.