USA schválily prodej těžkých torpéd pro Tchaj-wan. Jsou předražené a nepoužitelné, obořila se Čína

USA schválily prodej těžkých torpéd pro Tchaj-wan. Jsou předražené a nepoužitelné, obořila se Čína
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Torpedo Mark 48
25 / 05 / 2020, 14:30

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem opět roste. Důvodem je schválený prodej 18 těžkých torpéd MK-48 za 180 milionů dolarů americkým ministerstvem zahraničí. Podle Číny jsou ale torpéda předražená a nepoužitelná.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou v posledních dnech opět vzrostlo. Důvodem je schválený prodej 18 těžkých torpéd MK-48 Mod6 s příslušenstvím Tchajwanu za 180 milionů dolarů, který posvětilo americké ministerstvo zahraničí. Torpéda jsou určená k útokům na silná hladinová plavidla jako například letadlové lodě či jaderné ponorky pohybujících se ve větších hloubkách. V US Navy patří torpedo Mark 48 mezi nejpoužívanější.

Čína se postavila k tomuto prodeji záporně, ostatně jako ve všech dalších případech, kdy USA Tchaj-wanu prodává vojenský materiál. ,,Čína striktně nesouhlasí s prodejem torpéd Tchaj-wanu. Naléháme na USA, aby se držely politiky jedné Číny, přestaly prodávat zbraně Tchaj-wanu a přestaly udržovat vojenské vztahy s ostrovem, protože to může v budoucnu poškodit čínsko-americké vztahy," prohlásil čínský mluvčí ministerstva zahraničí minulý týden ve čtvrtek. Podle Číny jsou torpéda navíc předražená a nepoužitelná.

Otázkou je, jestli budou torpéda tvořit součást výzbroje starší ponorkové třídy Hai Lung (Tchaj-wan má k dispozici 2 ponorky), nebo už nových ponorek. V prvním případě by muselo ve starších ponorkách dojít k upgradu bojových systémů. Dlouhodobým plánem je každopádně za pomoci USA a dalších západních velmocí vybudovat v následujících letech funkční ponorkovou flotilu pro Tchaj-wan. Cílem Tchaj-wanu, který pravidelně k nelibosti Číny ,,zásobují" vojenským materiálem USA, je odstrašení Číny, který si činí trvalé teritoriální nároky na tento ostrov. 

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku