USA schválily zbrojní balíček pro Austrálii. Zahrnuje 75 tanků M1A2 SEPv3

USA schválily zbrojní balíček pro Austrálii. Zahrnuje 75 tanků M1A2 SEPv3
Autor fotografie: Calab Franklin, Wikimedia Commons|Popisek: M1A2 SEP V3 Abrams
04 / 05 / 2021, 13:00

Americké ministerstvo zahraničí schválilo potenciální prodej 75 tanků M1A2 v nejnovější verzi SEPv3. Kromě tanků Abrams obsahuje balíček také vozy M1150 Assault Breacher sloužící k odminování, vyprošťovací vozidla M88A2 Hercules a turbínové motory.

USA nabízejí Austrálii zajímavý zbrojní komplet. Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej 75 tanků M1A2 SEPv3, 29 M1150 Assault Breacher, které slouží k odminování, 18 ženijních vozidel M1074 Joint Assault Bridge (vše na podvozku Abrams), 6 vyprošťovacích vozidel M88A2 Hercules a k tomu 122 turbínových motorů AGT1500. Jedná se tedy o 128 vozidel, 122 na podvozku Abrams a k nim 122 náhradních motorů. 

Nejdůležitější položkou jsou pak tanky Abrams, které jsou upgradem ze stávajících australské flotily tanků M1A1. Varianta SEPv3 přináší řadu změn a je výrazným upgradem takřka ve všech ohledech. Tato konfigurace zahrnuje především vylepšené elektronické systémy, přídavnou elektrickou energii k podpoře budoucích technologií, vylepšenou termovizní pozorovací/zaměřovací jednotku 3. generace IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared) pro střelce i velitele, vylepšené pancéřování vozidla, síťová vylepšení, novou munici 120 mm, zmodernizované komunikační systémy a mnohé další prvky

Kromě toho pak americké ministerstvo zahraničí schválilo ještě prodej 4 vrtulníků CH-47F Chinook za odhadovanou částku 259 milionů dolarů. Austrálie chce kromě nákupu vojenského materiálu také investovat necelých 600 milionů dolarů do modernizace svých 4 vojenských základen umístěných v Severním teritoriu.  Austrálie vydatně posiluje svou armádu zejména v době, kdy narůstá napětí mezi ní a Čínou.

Austrálie představuje pro USA jednoho z nejvýznamnějších spojenců v indo-pacifickém regionu, a proto je i v jejich zájmu, aby byla australská armáda v době vyhrocených vztahů s Čínou posílena právě americkým vojenským materiálem.

Nabídka různých balíčků je pak současnou politikou amerického zbrojního obchodu, tedy nabídnout více, než bylo požadováno. Zda je to výhodné nebo zdánlivě výhodné je předmětem hlubšího zkoumání. Austrálie masivně investuje do modernizace, ale otázkou je, co všechno si může dovolit. Jak SM informoval, zřejmě dojde k přehodnocení plánů na modernizaci ponorek. A námořnictvo a letectvo jsou, stejně jako např. pro Velkou Británii nebo Nový Zéland (ostrovní státy) klíčové, pozemní síly jsou až v dalším pořadí.

Pokud USA usilují se udržet jako významný hráč v obchodu s pozemní technikou v regionu, je Austrálie jejich snad poslední šancí. Japonsko i Korea mají vlastní velmi sofistikovaný vývoj, Indie obchoduje více s Ruskem, Pákistán s Čínou, Indonésie, Malajsie a Filipíny se zatím do zbrojních závodů nepouštějí, neboť mají politické, obchodní i partnerské vztahy nastaveny jinak.

V Austrálii v programu přezbrojení pozemních sil se úspěšně předvedl německý Rheinmetall s vozidlem LYNX a KMW/Rheinmetall s BOXER. Moderní hlavní bitevní tanky v regionu jsou vyzbrojeny kanony 120 mm od Rheinmetallu, a vybaveny často powerpacky od německých MTU/RENK. Americká nabídka je snahou udržet se v autralských ozbrojených silách, jež v současnosti používají tanky Abrams M1A1. Ale pro USA není dobrým obchodním faktem, že US Army plánuje přezbrojení, turbínové motory jsou provozně drahé a v pouštních oblastech citlivé na písek. Nabídka korejského K2 Black Panther, nebo německého Leopard 2A7 by mohla ukončit americkou přítomnost. USA jsou si toho patrně dobře vědomy, jinak ztěží vysvětlit bonus ve formě náhradních motorů a 4 vrtulníků.

Lze tedy očekávat, že Austrálie ještě bude zvažovat velmi zajímavé nabídky možných hráčů, ale mnohdy rozhodne politika a ne ekonomika nebo potřeby armády.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku