Autor fotografie: Christopher Michel / Wikimedia Commons / CC-BY|Popisek: Jaderný ledoborec 50 let Vítězství
Na konci února 2024 zveřejnila 11. výsadková divize americké armády na sociální síti X fotografie a videa z rozsáhlé cvičné operace v podmínkách podobných Arktidě. Američané a jejich spojenci chtějí ukázat připravenost na možný konflikt, kterou však mohou narušit ruské jaderné ledoborce.
Vojáci z 11. výsadkové divize americké armády společně s dalšími jednotkami zemí NATO podnikly v západní části Aljašky u města Fairbanks v průběhu posledních několika týdnů cvičení. To se uskutečnilo ve speciálním cvičišti Joint Pacific Multinational Readiness Center (Spojené tichomořské mnohonárodní centrum připravenosti), které bylo americkým ministerstvem bezpečnosti představeno v roce 2022. Jednalo se tak o v pořadí třetí rozsáhlejší cvičení vojáků této skupiny v oblasti, kterého se v tomto roce zúčastnilo více než 8 000 vojáků.
Členové 11. výsadkové divize se zde mají naučit operovat v podmínkách Arktidy a stát se tak silnou jednotkou připravenou pro možný boj v oblasti. Součástí cvičení je zkoušení různých scénářů boje a připravenost na podmínky konfliktu v pod bodem mrazu. Skupiny při posledním cvičení operovaly v - 14 °C přes den a - 20 °C v noci. Americká armáda se však posledních několik desetiletí soustředila především na boj v písčitých oblastech Blízkého východu a na cvičišti proto nejde jen o přípravu vojáků, ale také přizpůsobení bojové techniky vyvíjené pro jiný terén a klimatické podmínky. Jak se Británie vypořádává se změnou taktiky svých jednotek, která byla dříve orientována na guerillový boj, se více dozvíte zde.
Transpolární cesta (Transporal Passage), tedy trasa v území Arktidy nalézající se mezi Ruskem a Severní Amerikou v oblasti Severního pólu, se každý rok více a více odhaluje skrze tání ledovců. Cesta je výhodná především pro obchodníky, ale současně představuje také možnou bezpečnostní hrozbu v podobě jednotek Ruska, Číny a případně také Severní Koreje, které by skrze tuto oblast mohly zaútočit na USA a státy severní Evropy. Beringův průliv, nejbližší oblast mezi americkou Aljaškou a ruským Kamčatským poloostrovem měří pouze 82 km a pevniny kontinentů Severní Ameriky a Eurasie jsou od sebe v oblasti Čukotského moře vzdáleny jen přibližně 500 - 1000 km.
Toto místo by se proto v budoucnu potenciálně mohlo stát ohniskem případného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy. Rusko však v konfliktu na Ukrajině přišlo o část svého námořního arzenálu, mezi které patřila pýcha flotily v Černém moři, raketový křižník Moskva. Ukrajinská armáda uvedla, že od od začátku konfliktu se jednotkám podařilo zničit 15 lodí ruského námořnictva, přičemž pět dalších bylo vážně poškozeno. O osudu tří lodí třídy Moskva ruského námořnictva se můžete dočíst v tomto textu.
I přes slabou námořní flotilu drží Rusko v rukou trumfy
Ruskou situaci navíc zhoršuje skutečnost, že letadlová loď Admirál Kuzněcov je stále v opravě. Podle údajů studie The Military Balance 2023 (Vojenská bilance 2023) od Mezinárodního institutu pro strategická studia Rusko stále disponuje více než 50 kusy ponorek, ale pouze třemi křižníky, 11 torpédoborci a 16 fregatami. Nedodostatky v bojovém arzenálu však Moskva kompenzuje vlastnictvím hned několika jaderných ledoborců, kterými nedisponuje žádná jiná země na světě. O ozbrojených ruských nových ledoborcích třídy Ivan Papanin, které jsou stále ve výrobě, jsme vás informovali zde.
Právě tyto lodě, které pro svůj pohon používají jaderné reaktory, umožňují proplutí transpolární cestou, které by bez nich nebylo realizovatelné. Oproti Rusku je na případný konflikt lépe připravena Čína se svými 59 ponorkami, nejméně dvěmi letadlovými loděmi, 7 křižníky, 42 torpédoborci a 41 fregatami. Američané si však stále nad Čínou i Ruskem udržují náskok svými 11 letadlovými loděmi, 67 ponorkami, 19 křižníky, 70 torpédoborci a 22 fregatami. Je však otázkou, do jaké míry by flotily všech tří států mohly být efektivní v oblasti Arktidy a zda o osudu v oblasti zatím stále nerozhodují spíše ledoborci nebo pozemní letectvo.