USA tanky Saúdské Arábii prodá - důvodem je Írán

USA tanky Saúdské Arábii prodá - důvodem je Írán
Autor fotografie: U.S. Central Command|Popisek: Ilustrační foto tanku Abrams M1A1
28 / 09 / 2016, 08:30

Americký senát potopil opatření na zablokování prodeje tanků v hodnotě 1,15 miliardy dolarů a to i přesto, že mnohým zákonodárcům se aktivity Rijádu v Jemenu nelíbí.

153 hlavních bitevních tanků M1A2 Abrams, 20 vyprošťovacích tanků a množství střeliva pro saúdskou armádu za více než miliardu dolarů jako náhrada 20 strojů ztracených v boji s Jemenem, kde zahynuly během 18 měsíců bojů již tisíce civilistů.

Psali jsme: NI: Je prodej tanků Saúdské Arábii dobrý nápad?

Ve středu 21. září bylo sice hlasováno společné usnesení o neschválení prodeje poměrem 71 ku 27, ale jasně ukázalo znepokojení zákonodárců nad podporou tvrdé linie islámu Zároveň hlasování podle předkladatelů vyslalo signál Obamově administrativě, že vzrůstá nespokojenost vmezi zákonodárci s civilnímí válečnými obětmi.

"Samotný fakt, že o tom dnes hlasujeme, vysílá velmi důležitý vzkaz pro Saúdskoarabské království, že pozorně sledujeme jejich akce, a že Spojené státy nebudou zavírat oči před bezohledným zabíjením mužů , ženy a děti," říká spoluautor usnesení, demokratický senátor Al Franken. Předkladatelé využili zákona o kontrole vývozu zbraní z roku 1976  vynutili si tak hlasování v komoře, kde má většinu Republikánská strana.

Argumenty demokratů během rozpravy byly jasné - pomoc Saúdům dělá z USA spoluviníka z vraždění civilních obyvatel Jemenu. Saúdská Arábe vyváží militantní islám, který je stavebním kamenem pro terorismus.

"Pokud opravdu chceme odříznout extremismus u jeho zdroje, pak nemůžeme přivírat oči nad penězi, které proudí ze Saúdské Arábie a států Perského zálivu do misijního konzervativního saláfistického hnutí po celém světě," řekl demokratický senátor Murphy.

"Nevěřím, že Saúdská Arábie je spojencem, kterému můžeme věřit," řekl senátor Paul.

Silná skupina republikánů kontrovala projevy, kde upozorňovala na to, že zablokování prodeje naruší regionální rovnováhu sil a oslabí spojenectví, která jsou otřesena americkou jadernou dohodou s Íránem.

Dokonce ale i republikáni ve svých projevech uznali, že Saúdská Arábie má vnitřní problémy, pomáhala teroristickým organizacím, přesto si prý ale zaslouží podporu jako štít proti Íránu a Islámskému státu.

"Zlí hoši a naši spojenci v arabském světě nejsou dokonalí, ale stále jsou tonaši spojenci," řekl senátor Graham. "Průchod rezoluce by vyslal signál radikálnímu režimu v Teheránu, že odvracíme podporu našich spojenců, a neděláme nic s jejich provokativním chování, což by bylo věčnou chybou."

Republikáni hráli i na kartu vytváření pracovních míst, ale senátor Paul k tomu řekl, že vyrábět zbraně pro sebe je něco jiného, než je vyvážet lidem, kteří s nimi mají špatné úmysly. 

Psali jsme: Pozůstalí po obětech 9/11 mají smůlu. Obama vetoval zákon, kterým mohli zažalovat Saúdskou Arábii

Jak ale řekl senátor Cornyn, dominance Íránu na Středním východě není v zájmu Spojených států...

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.