USA tvrdí, že Rusko chystá zásoby krve při přípravě na konflikt

USA tvrdí, že Rusko chystá zásoby krve při přípravě na konflikt
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
17 / 02 / 2022, 17:00

Americký ministr obrany Lloyd Austin tvrdí, že Rusko přesouvá vojáky blíže k ukrajinským hranicím a chystá zásoby krve v očekávání obětí na bojišti.

„Není to tak dávno, co jsem sám byl vojákem. Vím z první ruky, že tyhle věci neděláte bez důvodu,“ řekl Austin, armádní generál ve výslužbě. ,,A určitě je neděláte, pokud se chystáte sbalit se a jít domů," dodal.

,,Vidíme je létat více v bojových a podpůrných letounech. Vidíme, jak zlepšují svou připravenost v Černém moři,“ řekl Austin v sídle NATO v Bruselu. ,,Dokonce je vidíme, jak si dělají zásoby krve," dále uvedl.

Moskva popírá, že by invazi plánovala, a tvrdí, že stahuje některé jednotky. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, na kterém uvedlo, že zachycuje další odcházející jednotky z hranice mezi Ruskem a Ukrajinou.

Maxar Technologies, soukromá americká společnost, která sleduje hromadění vojenské techniky, uvedla, že satelitní snímky ukázaly, že zatímco Rusko stáhlo nějaké vojenské vybavení z blízkosti Ukrajiny, dorazila na místo možného konfliktu další technika.

Ruskem podporovaní rebelové a ukrajinské síly se dnes navzájem obviňují z odpalování granátů přes linii příměří na východní Ukrajině a Kyjev uvedl, že incidenty vypadají jako provokace v době, kdy má Rusko na hranici shromážděné jednotky.

Austin v ústředí NATO v Bruselu uvedl, že zprávy o ostřelování jsou znepokojivé.

,,Stále shromažďujeme podrobnosti, ale už nějakou dobu jsme říkali, že by Rusové mohli něco takového udělat, aby ospravedlnili vojenský konflikt," řekl Austin na tiskové konferenci.

 Zdroj: The Guardian, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace