USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko

USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko
Autor fotografie: Sokolrus, CC BY-SA 4.0|Popisek: S-400
17 / 01 / 2021, 13:00

USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů.

Pořízení S-400 je však podobně jako v případě Turecka trnem v oku USA, které Indii hrozí, že pokud to myslí s dodávkami systémů vážně, mohou na Ankaru uvalit sankce. To již ostatně udělaly v prosinci minulého roku v případě Turecka. Krok USA kritizoval v prosinci minulého roku ruský velvyslanec v Indii Nikolaj Kudašev, který tlumočil stanovisko Moskvy, že neuznává takové jednostranné akce.

USA nicméně jasně varovaly Turecko dlouho předtím, že je nepřijatelné, aby si člen NATO pořizoval ruské protivzdušné systémy. Dosluhující americký prezident Donald Trump však pak najevo, že naplnění kontraktu může vést právě k uvalení sankcí na Indii. 

V praktické rovině pak vyslala varování Indii zpráva Kongresu vztahující se k této problematice, v níž se uvádí, že indický záměr si pořídit ruské protivzdušné systémy S-400 může spustit proces uvalení sankcí.  Vzhledem k faktu, že v roce 2019 Indie zaplatila Rusku zálohu přibližně 800 milionů dolarů, šance, že USA podniknou kroky v tomto směru, se zvýšila.

Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

Komplikovanost kauzy S-400 pro USA je zajímavá z několika aspektů. USA vyhlásily Turecku sankce, ale zároveň se dohodly na spolupráci při zavádění technologie do systému protivzdušné obrany NATO. USA prohlašují, že mají na S-400 účinnou obranu, ale okamžitě vyhrožují sankcemi i Indii, kdy je tato země dlouholetým odběratelem ruské vojenské techniky pro všechny druhy vojsk. Zavedení S-400 do Turecka a Indie a snaha prodat do Indie F-21 a F/A-18 je v podstatě vytvořením unikátní testovací základny pro výrobce raket (Rusko) i letounů (USA), kdy spíše USA mají podle reakcí obavy z rozkrytí nedostatků svých systémů.

A jak již bylo řečeno, USA chtějí udržet a navýšit svůj podíl na zbrojní trhu v Asii, zároveň velmi častá ochota vyhlásit sankce nebo embargo odrazuje případné zákazníky a hraje ve prospěch Číny, Ruska, zemí EU nebo třeba Izraele.

 

Zdroj: zeenews.india.com

Tagy článku

-->