USA ve vývoji railgunu zaspaly a může to pro ně mít vážné důsledky

USA ve vývoji railgunu zaspaly a může to pro ně mít vážné důsledky

Jak už jsme informovali v prosinci minulého roku, čínský railgun, namontovaný na torpédoborec je již realitou. Mnozí vojenští experti pochybovali o tom, že Čína je vůbec schopná namontovat railgun na plavidlo a otestovat jej, nicméně podle dostupných zdrojů i sociálních sítí, se tak opravdu stalo. Na druhé straně to znamená, že USA ve vývoji railgunu poněkud ,,zaspaly", a to se jim může v budoucnu vymstít.

Elektromagnetické dělo je produktem nejmodernějších technologií a má být na moři, ale i jinde velmi silnou zbraní, která výrazně promluví do potenciálních konfliktů v příštích dekádách. Railgun může střílet projektily rychlostí zhruba 7 700 km/h na vzdálenost až 160 kilometrů. Čína, jejíž vojenská síla nejen na moři povážlivě roste, namontovala railgun na torpédoborec a je s jeho vývojem a budoucí operační způsobilostí před USA.

Psali jsme: Čína testuje vlastní railgun, tvrdí vojenský server

Přitom USA začaly práce na railgunu již v roce 2005, tedy před Čínou, a v roce 2012 začala US Navy dokonce testovat dva prototypy railgunu. Dlouho se zdálo, že na toto výkonné elektromagnetické dělo bude americká armáda v spoléhat, protože její vysocí činitelé prohlašovali, že právě railguny a laserové zbraně jsou budoucností. Místo něj tak bude americké ministerstvo obrany soustředit na ,,mix" nových a stávajících technologií a funkční railgun zatím není prioritou.

Podle US Navy však proti railgunu zatím hovoří vysoké provozní náklady a obrovská spotřeba elektřiny. V potaz je třeba také vzít fakt, že americké torpédoborce (třída Arleigh Burke, na které by mohl být railgun namontován) by nemusely mít dostatek energie na ,,živení" elektromagnetického děla, ale ani potřebné místo.

psali jsme: Čína namontovala railgun na torpédoborec Type 055, předběhla tak USA?

SM informoval před časem o tom, že není pravděpodobné, že by railgun USA namontovaly na své plavidlo do roku 2020, což bylo původně plánováno. Na druhé straně americká vojenská místa nevyloučila, že se v příští dekádě dostane vývoj railgunu znovu ,,na přetřes". A toto možné rozhodnutí pak může uspíšit právě čínský railgun, který je už nyní realitou a namontovaný na torpédoborec. Provozuschopné má být čínské elektromagnetické dělo podle serveru nationalinterest.org v roce 2025.

Pokud by se tak stalo, znamenalo by to v potenciálních námořních konfliktech pro Čínu velkou výhodu, například ve stále doutnajícím teritoriálním sporu v Jihočínském moři. Uvidíme, zda čínský úspěch dokáže akcelerovat americkou snahu pokračovat v dříve slibném vývoji vlastního elektromagnetického děla.

Tagy