USA vrací úder Číně: 9 útočných ponorek třídy Virginia v největším námořním kontraktu

USA vrací úder Číně: 9 útočných ponorek třídy Virginia v největším námořním kontraktu
04 / 12 / 2019, 11:30

USA reagují na čilé čínské námořní zbrojení. US Navy udělila kontrakt loděnici General Dynamics Electric Boat na stavbu 9 nových útočných ponorek třídy Virginia.

USA nechtějí na poli globální námořní soutěže nechat nic náhodě a rozhodly se reagovat na čínské námořní zbrojení, zejména pak konstrukci nových letadlových lodí. US Navy udělila loděnici General Dynamics Electric Boat dosud největší námořní kontrakt v historii na stavbu 9 nových útočných jaderných ponorek třídy Virginia (8 z nich ve verzi Block V, zbývající Block IV) za 22,2 miliard dolarů.

O kontraktu se jednalo více než rok. Ten se může ještě navýšit o další 2 miliardy dolarů, pokud americké námořnictvo kývne na stavbu desáté jednotky třídy Virginia. První ponorka ve verzi Block V (SSN-802) se již staví. Kontrakt je víceletý a potrvá do roku 2023 s plánovanými dodávkami nových ponorek mezi lety 2025-2029.

Pro americké námořnictvo jsou ponorky třídy Virginia jednou ze stěžejních součástí výzbroje v moderním ,,námořním zápasu" s Čínou a dalšími velmocemi. US Navy před dvěma měsíci pokřtila další jednotku z třídy Virginia USS Oregon (SSN 793).

Loděnice General Dynamics Electric Boat získala od US Navy před dvěma lety i kontrakt v hodnotě 5,1 miliard dolarů na vývoj konstrukce nových raketonosných ponorek třídy Columbia rovněž s s jaderným pohonem. Ty mají nahradit 14 balistických ponorek předchozí třídy Ohio. US Navy si objednala celkem 12 ponorek této třídy. 

 

Zdroj: janes.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace