USA vrací úder Číně: 9 útočných ponorek třídy Virginia v největším námořním kontraktu

USA vrací úder Číně: 9 útočných ponorek třídy Virginia v největším námořním kontraktu
04 / 12 / 2019, 11:30

USA reagují na čilé čínské námořní zbrojení. US Navy udělila kontrakt loděnici General Dynamics Electric Boat na stavbu 9 nových útočných ponorek třídy Virginia.

USA nechtějí na poli globální námořní soutěže nechat nic náhodě a rozhodly se reagovat na čínské námořní zbrojení, zejména pak konstrukci nových letadlových lodí. US Navy udělila loděnici General Dynamics Electric Boat dosud největší námořní kontrakt v historii na stavbu 9 nových útočných jaderných ponorek třídy Virginia (8 z nich ve verzi Block V, zbývající Block IV) za 22,2 miliard dolarů.

O kontraktu se jednalo více než rok. Ten se může ještě navýšit o další 2 miliardy dolarů, pokud americké námořnictvo kývne na stavbu desáté jednotky třídy Virginia. První ponorka ve verzi Block V (SSN-802) se již staví. Kontrakt je víceletý a potrvá do roku 2023 s plánovanými dodávkami nových ponorek mezi lety 2025-2029.

Pro americké námořnictvo jsou ponorky třídy Virginia jednou ze stěžejních součástí výzbroje v moderním ,,námořním zápasu" s Čínou a dalšími velmocemi. US Navy před dvěma měsíci pokřtila další jednotku z třídy Virginia USS Oregon (SSN 793).

Loděnice General Dynamics Electric Boat získala od US Navy před dvěma lety i kontrakt v hodnotě 5,1 miliard dolarů na vývoj konstrukce nových raketonosných ponorek třídy Columbia rovněž s s jaderným pohonem. Ty mají nahradit 14 balistických ponorek předchozí třídy Ohio. US Navy si objednala celkem 12 ponorek této třídy. 

 

Zdroj: janes.com

 

Tagy článku