USA vzkazují Indonésii: Na F-35 zatím zapomeňte, kupte od nás F-16 v nejnovější variantě

USA vzkazují Indonésii: Na F-35 zatím zapomeňte, kupte od nás F-16 v nejnovější variantě
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
29 / 11 / 2020, 11:00

Indonésie F-35 od USA nedostane, v nabídce je F-16 v nejnovější verzi Block 70/72 nebo jiný ekvivalent.

SM přinesl před časem informaci, že Indonésie se zajímá o potenciální koupi stíhačů 5. generace F-35. V této souvislosti dříve náměstek ministra obrany Sakti Wahyu Trenggono naznačil, že Indonésie zvažuje nákup amerických letounů 5. generace a je otevřen k případným alternativám za Su-35, pokud by se nakonec tento prioritní kontrakt nedotáhl do konce. Některá média (například Bloomberg) ostatně informovala o tom, že tento kontrakt byl zrušen, nicméně ruské zdroje referují o tom, že dohoda stále trvá.

Nyní přinesl server Defenseworld.net informaci, že USA Indonésii letouny F-35 stejně neprodají, místo toho Jakartě nabízí jinou variantu v podobě stroje F-16 v nejnovější verzi Block 70/72, či jiný ekvivalent k F-16, čímž byl zřejmě míněn F/A-18 Super Hornet. Nejnovější standard F-16 si již dříve objednalo například Slovensko.

Americké rozhodnutí bylo konzultováno s indonéským ministrem obrany Prabowo Subiantem, který navštívil Washington 15. října tohoto roku. Ministrovi obrany byla nabídnuta právě náhrada za F-35, protože na stíhač páté generace je ,,čekací lhůta" 9 let a adekvátní náhradou je v mezidobí právě letoun F-16. Uvidíme tedy, jestli se poté otevře nová a aktuální debata o možném nákupu strojů F-35 pro Indonésii.

Nelze vyloučit, že pokud Indonésie bude chtít mít letouny F-35, zintenzivní tlak na USA aktivním jednáním s Ruskem a případně i ČÍnou. Navíc po prezidentských volbách v USA a ustavení nové administrativy mohou být USA tomuto obchodu více nakloněny.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace