USAF povolává do služby turbovrtulové letouny A-29 Super Tucano a AT-6 Wolverine

USAF povolává do služby turbovrtulové letouny A-29 Super Tucano a AT-6 Wolverine
Autor: CC BY 2.0|Popisek: A-29 Super Tucano
25 / 05 / 2019, 14:30

USAF vybral v rámci programu zaměřeného na pořízení lehkého bitevního letounu (OA-X) turbovrtulový Embraer A-29 Super Tucano. Koncem roku nabídne kontrakt firmě Embraer a jeho partnerské společnosti Sierra Nevada Corporation. Americké letectvo pak počítá v dohledné době i s pořízením letounu Textron AT-6 Wolverine.

V rámci programu zaměřeného na pořízení lehkého bitevního letounu (OA-X) vybral USAF vybrala vítěze - turbovrtulový letoun Embraer/Sierra Nevada Corporation A-29 Super Tucano. Podle serveru Defense News bude podepsán kontrakt se společností Embraer do konce letošního roku. Super Tucano může být nasazen v široké škále misí a v operacích nízké intenzity. Letoun je určen k podpoře pozemních manévrů a také k provádění přesných útoků na pozemní cíle z blízké vzdálenosti. 

Ve hře je však i další turbovrtulový letoun Textron AT-6 Wolverine, který ,,nepřijde zkrátka". Server Defense News uvedl, že USAF pořídí návazně také tyto letouny. USAF předpokládá, že koupí dva nebo tři stroje Super Tucano i AT-6 na další testování na Nellisově letecké základně v Nevadě.

Stroje A-29 Super Tucano mohou být vyzbrojeny laserem naváděnými pumami GBU-12 a GBU-58. Letouny se mohou také účastnit misí během noci, jsou pro to vybaveny moderními senzory. Před několika lety afghánské letectvo nakoupilo Super Tucana, které nahradily ruské vrtulníky Mi-35. Super Tucana se účastnily například kampaně proti příslušníkům hnutí Tálibán v Afgánistánu. Textron AT-6 je pak k dispozici také v neozbrojené verzi a slouží jako cvičný letoun pro americké námořnictvo.

 

Zdroj: warisboring.com, defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace