USAF připravuje dva kontrakty k pořízení letounů F-15EX a nových motorů

USAF připravuje dva kontrakty k pořízení letounů F-15EX a nových motorů
Autor fotografie: screenshot Youtube
05 / 02 / 2020, 14:00

Americké letectvo chystá dva kontrakty, které se vztahují k pořízení nové verze stroje F-15. Jeden kontrakt bude použit k nákupu samotných letounů, druhý pak k pořízení nových motorů F110 pro F-15EX.

Americké letectvo učinilo další krok směřující k nákupu nejnovější verze stroje F-15. Server businessinsider.com informoval o tom, že USAF připravuje dva kontrakty (pro společnosti Boeing a General Electric Aviation) vztahující se k akvizici nové verze letounů F-15 a nových motorů F110 pro ně. 

USAF má zájem koupit do výzbroje nejméně 8 těchto letounů, letka strojů F-15X by se pak mohla v rámci dlouhodobého plánu v dalších 5 letech rozrůst na celkem 80.

Možné pořízení letounů F-15X však dlouhodobě vyvolává otázky, zda jejich nákup nepůjde na úkor F-35. A není to zrovna příliš ,,po chuti" Lockheedu, který stojí za vývojem letounů 5. generace. Americký letecký gigant stačil minulý rok připomenout některým americkým zákonodárcům, že F-35 je lepším letounem než F-15X.

Jednomístný F-15X je nejnovější a zatím nejvýkonnější variantou stroje F-15 Eagle, určeného k vybojování vzdušné nadvlády. Stroj je k dispozici ve dvou verzích - jednomístném F-15CX a dvoumístném F-15EX. Letoun bude vybaven barevným displejem, ponese až 20 protiletadlových střel, bude schopen nést i protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5000 dolarů levnější než provoz stíhačů F-15C/D.

 

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku