USAF připravuje dva kontrakty k pořízení letounů F-15EX a nových motorů

USAF připravuje dva kontrakty k pořízení letounů F-15EX a nových motorů
Autor: screenshot Youtube
05 / 02 / 2020, 14:00

Americké letectvo chystá dva kontrakty, které se vztahují k pořízení nové verze stroje F-15. Jeden kontrakt bude použit k nákupu samotných letounů, druhý pak k pořízení nových motorů F110 pro F-15EX.

Americké letectvo učinilo další krok směřující k nákupu nejnovější verze stroje F-15. Server businessinsider.com informoval o tom, že USAF připravuje dva kontrakty (pro společnosti Boeing a General Electric Aviation) vztahující se k akvizici nové verze letounů F-15 a nových motorů F110 pro ně. 

USAF má zájem koupit do výzbroje nejméně 8 těchto letounů, letka strojů F-15X by se pak mohla v rámci dlouhodobého plánu v dalších 5 letech rozrůst na celkem 80.

Možné pořízení letounů F-15X však dlouhodobě vyvolává otázky, zda jejich nákup nepůjde na úkor F-35. A není to zrovna příliš ,,po chuti" Lockheedu, který stojí za vývojem letounů 5. generace. Americký letecký gigant stačil minulý rok připomenout některým americkým zákonodárcům, že F-35 je lepším letounem než F-15X.

Jednomístný F-15X je nejnovější a zatím nejvýkonnější variantou stroje F-15 Eagle, určeného k vybojování vzdušné nadvlády. Stroj je k dispozici ve dvou verzích - jednomístném F-15CX a dvoumístném F-15EX. Letoun bude vybaven barevným displejem, ponese až 20 protiletadlových střel, bude schopen nést i protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5000 dolarů levnější než provoz stíhačů F-15C/D.

 

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace