USAF udělil kontrakt Boeingu na dodání 8 letounů F-15EX. Chce jich v budoucnu nakoupit celkem 80

USAF udělil kontrakt Boeingu na dodání 8 letounů F-15EX. Chce jich v budoucnu nakoupit celkem 80
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-15
16 / 07 / 2020, 14:00

Americké letectvo udělilo kontrakt společnosti Boeingu na pořízení prvních 8 dvoumístných strojů F-15EX za skoro 1,2 miliardy dolarů.

SM informoval v únoru minulého roku, že USAF plánoval ,,v úvodní fázi" nejprve nákup 12 nových letounů F-15X v roce 2020. Nyní je to tedy o čtyři letouny méně. Server Air Recognition informoval, že USAF udělil kontrakt firmě Boeing na dodávku 8 letounů F-15EX za téměř 1,2 miliardy dolarů.

Prvních 8 letounů F-15EX bude přesunuto na Eglinovu leteckou základnu na Floridě, kde se zúčastní testování. V roce 2019 uvedla agentura Bloomberg, že americké letectvo plánuje nákup celkem 80 těchto letounů během 5 let.

Otázka dodávek letounů F-15X však zejména minulý rok vyvolala poměrně ostrou diskusi, zda jejich nákup nepůjde na úkor strojů F-35. A nebylo též ,,po chuti" Lockheedu, který stojí za vývojem letounů 5. generace stojí. Rozhořel se tak konkurenční boj. Americký letecký gigant stačil připomenout některým americkým zákonodárcům, že F-35 je přece lepším letounem než F-15X. Před rokem a půl však potvrdila šéfka společnosti Lockheedu, že pokud si USAF skutečně pořídí letouny F-15EX, nebude to na úkor dalších nákupů strojů 5. generace.

Jednomístný F-15X je nejnovější a zatím nejvýkonnější variantou stroje F-15 Eagle, určeného k vybojování vzdušné nadvlády. Stroj je k dispozici ve dvou verzích - jednomístném F-15CX a již zmíněném dvoumístném F-15EX. Letoun bude vybaven barevným displejem, ponese až 20 protiletadlových střel, bude schopen nést i protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5000 dolarů levnější než provoz stíhačů F-15C/D.

 

Zdroj: Air Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace