Úspěšný evropský účet Lockheedu Martin. Letouny F-35 dostanou Švýcarsko a Finsko

Úspěšný evropský účet Lockheedu Martin. Letouny F-35 dostanou Švýcarsko a Finsko
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Letouny F-35
11 / 01 / 2022, 13:00

Rok 2021 se dá považovat v rámci evropských obchodních aktivit výrobce letounu F-35 Lockheedu Martin za úspěšný. Letouny 5. generace F-35 si vybraly další dvě země - Finsko a možná poněkud překvapivě Švýcarsko. Evropská rodina současných a budoucích uživatelů amerických stíhačů se tak postupně rozrůstá.

Minulý rok znamenal pro amerického výrobce stíhače F-35 rozvinutí dalších obchodních aktivit, na jejichž konci stanuli dva budoucí evropští provozovatelé strojů 5. generace - Finsko a Švýcarsko. Finsko oznámilo, že se rozhodlo v rámci programu HX pro výběr stíhačů F-35, severské zemi bude postupně dodáno 64 letounů a s ním spojený komplexní výcvikový program. Finsko se tak zařadí po bok jiných severských států, Norska a Dánska, jejichž volba padla rovněž letoun na F-35.

Další zemí, která zařadí 36 letounů F-35 do své výzbroje, je možná překvapivě tradičně neutrální Švýcarsko. Ta poptávala nový stíhač v programu Vzduch 2030, které mají nahradit již dýchavičné stroje F-5 Tiger II a také F/A-18 Hornet. 30 Hornetů má být vyřazeno v roce 2030, a tak je pořízení nových stíhačů otázkou navýsost aktuální. Kromě F-35 byly ve hře ještě F/A-18 Super Hornet, Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale.

Rozhodnutí švýcarské vlády, která vsadila na na americké stíhače, překvapilo z toho důvodu, že poslední ozbrojený konflikt v zemi proběhl před více než 200 lety. Nicméně ani neutrální země nechce nechat nic náhodě a bere akvizici letounů F-35 jako strategickou a dlouhodobou investici, tak jako například Polsko.

Rozhodnutí Švýcarska a Finska, které budou mít ve výzbroji moderní letoun 5. generace, je plně v souladu a americkou strategií, jež se hodlá soustředit na Evropu nabídkou ,,zbrojních balíčků", které se stávají stále cenově dostupnějším zbožím a dlouhodobou investicí do budoucna. Pro srovnání: původní cena letounu F-35 se pohybovala na úrovni 140 milionů dolarů, nyní je zhruba poloviční.

Tato strategie tedy zatím slaví úspěch. Provozovateli stíhačů F-35 je nebo jimi bude již 9 evropských  států a Lockheed Martin cílí svými ,,zbrojními balíčky" na další. ,,Do karet" pak Lockheedu hraje i skutečnost, že letoun se stává každým rokem dosažitelnějším zbožím, takže evropské státy, pro které znamenala potenciální akvizice letounů vysoký a mnohdy nedostupný finanční náklad před několika lety, kdy program F-35 byl teprve v ,,záběhu", je už situace v roce 2022 v tomto ohledu kvalitativně odlišná a tudíž výhodnější.

Vyrobeno již přes 750 letounů

Lockheed Martin publikoval zprávu, v níž uvedla, že celkem již bylo vyrobeno přes 750 letounů F-35. V uplynulém roce společnost dodala 142 stíhačů všech variant, což je o 8 strojů více než v roce 2019, kdy bylo dodáno 134 letounů, a o 21 více než v roce 2020. Rok 2022 se tedy jeví na základě těchto čísel pro Lockheed Martin optimisticky.

 

Zdroj: Defense News, The Drive

Tagy článku