USS Abraham Lincoln je první letadlová loď připravená pro F-35

USS Abraham Lincoln je první letadlová loď připravená pro F-35
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Abraham Lincoln během testů
13 / 05 / 2017, 14:30

USS Abraham Lincoln je první letadlovou lodí námořnictva Spojených států připravenou pro odbavování letadel páté generace F-35C. Letadlová loď třídy Nimitz se vrací na moře poprvé za více než čtyři roky.

Mohutná letadlová loď třídy Nimitz o výtlaku sto tisíc tun nyní prochází zkušebními plavbami po dokončení výměny jaderného paliva, která se dělá v půlce životnosti atomové letadlové lodi. Po dokončení oprav, které trvaly téměř 50 měsíců, je Abraham Lincoln první letadlovou lodí US Navy, schopnou provozovat ze své paluby letadla páté generace Lockheed Martin F-35C Joint Strike Fighters.


„Náš tým tvrdě pracoval, aby byla USS Abraham Lincoln znovu součástí flotily. Loď prošla výraznou modernizací bojových systémů a bude také první CVN schopnou pojmout letadla F-35C Lightning II,“ řekl kontraadmirál Brian Antonio v prohlášení 9. května. 

USS Abraham Lincoln (CVN-72) je pátá letadlová loď Námořnictva Spojených států třídy Nimitz, působící v aktivní službě od roku 1989. Její stavba stále 4,7 miliardy dolarů. Renovace lodi začala v roce 2013 a její cena je odhadována na 3 miliardy dolarů.

Kromě doplnění paliva dvou nukleárních reaktorů lodi renovace zahrnuje také instalaci nového brzdného systému od společnosti General Atomics, který nahradí dosavadní hydraulické brzdy založené na elektromotorovém systému. Nový systém nabízí vyšší provozní flexibilitu, spolehlivost a bezpečnost, zatímco výdaje na jeho ovládání a údržbu jsou nižší. Nový systém také bude standardním vybavením letadlových lodí třídy Gerald R. Ford. Loď je první ze třídy Nimitz, která tento systém dostane. Ostatní sesterské lodi jej obdrží v následujících letech. Loď dostala i nový velitelský ostrov, upraveny byly elektronické systémy a katapulty.

Zdroj: US Navy, Wikipedie, YouTube

Tagy článku