USS Zumwalt dorazil do domovského přístavu v San Diegu

USS Zumwalt dorazil do domovského přístavu v San Diegu
Autor: US Navy|Popisek: USS Zumwalt
11 / 12 / 2016, 06:45

Nejvyspělejší hladinová loď US Navy, raketový torpédoborec USS Zumwalt dorazil 8. prosince do cíle své cesty v San Diegu.

Plavba z loděnic Bath v Maine trvala skoro 4 měsíce a loď na sebe upozornila poměrně nelichotivým způsobem, když 21. listopadu došlo k poruše a průsaku vody ke hnacímu hřídeli. K nehodě došlo, když USS Zumwalt proplouval spodní polovinou kanálu a loď byla tažena skrz zdymadla v Miraflores do bývalé vojenské základny Rodman, známé kdysi jako Balboa.

Psali jsme: Záběry rozbitého torpédoborce USS Zumwalt za téměř 6 miliard dolarů

Zumwalt se vydal na cestu do domovského přístavu 7.září a během ní navštívil mnoho přístavů US Navy na americkém východním pobřeží jako Norfolk a Mayport.

"Těšili jsme se na San Diego dlouhou dobu," řekl velící důstojník USS Zumwalt kpt. James A. Kirk, o vzrušení posádky po příjezdu do San Diega. "Nedokážu dostatečně vyjádřit, jak jsem hrdý na tvrdou práci posádky dostat Zumwalt na západním pobřeží."

Vzhledem k tomu, že Zumwalt je unikátní, první jednotkou své třídy, námořníci byli zapojeni do vývoje odborné přípravy. Posádka Zumwaltu převzala loď v květnu a rychle dokončila závěrečné přípravy, aby bylo možné vzít novou třídu torpédoborce na moře.

"Pružnost a profesionalita předváděná tímto týmem námořníků je opravdu úžasná. Tito námořní válečníci se setkali s každou výzvou této lodi první ve své třídě lodi a uspěli v každém kroku," řekl Kirk

"USS Zumwalt se připojí k flotile jako nejnovější, technologicky nejvyspělejší raketový torpédoborec," řekl viceadmirál. Tom Rowden, velitel Námořních hladinových síl. "Stealth, velikost, síla a výpočetní kapacity lodi, jí umožní provádět více úkolů již dnes, ale tato nová loď je také navržena tak, aby mohla rychle integrovat nové technologie s cílem bojovat proti novým hrozbám zítřka."

Zumwalt je vybaven výzbrojí, jejiž součástí jsou dva AGS (Advanced Gun System) dlouhého doletu ráže 155 mm s řízenými projektily s dostřelem až 100 kilometrů, dvě děla Mk 46 ráže 30 mm, a 80 vertikálních vypouštěcích systémů Mk 57 schopných palby řadou různých raket, včetně Evolved SeaSparrow, Standard Missile-2 a Tomahawk.

Psali jsme: Nejnovější americká válečná loď nemá náboje do svých děl

Torpédoborec je schopen generovat až 78 MW výkonu, což je zcela srovnatelné s jadernými letadlovými loděmi - tedy loď je plně schopna provozovat všechny své systémy a díky výkonové rezervě by mohla ještě napájet menší město, případně uvažovanou novou generaci laserových zbraní.

Zdroj: US Navy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace